Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Τα καθημερινά νέα μας

+15
PARIS37
Τζοτζομαμά
PINIW
Xara
Αλεξάνδρα
eugenia
biskotaki
Ina
ANTZY
μαρια
xristinaki
tinkerbell
ΚΑΤΙΑ
bebinos
Mamma El
19 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 27 ... 37  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 37]

426Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Κυρ Μαρ 21, 2010 7:33 pm

giotanik33


Star Members
Star Members

Χαρούλα μου τι έπαθες???

427Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Κυρ Μαρ 21, 2010 7:35 pm

Xara


Star Members
Star Members

Ενδοοικογενειακό καυγαδάκι , από αυτά τα συνηθισμένα, Γιωτούλα μου και απλώς στεναχωριέμαι.
Θα περάσει!!!

Μια καινούργια βδομάδα ξεκινάει και μια καινούργια μέρα.

428Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Κυρ Μαρ 21, 2010 7:40 pm

giotanik33


Star Members
Star Members

Μην στεναχωριέσε... οτι θέλεις εμείς εδώ είμαστε... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 62140 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 62140

429Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Κυρ Μαρ 21, 2010 7:42 pm

Xara


Star Members
Star Members

Σ' ευχαριστώ Γιώτα μου.

Να ηρεμήσω λιγάκι και θα το μοιραστώ μαζί σας.

430Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 7:55 am

vasso24


Star Members
Star Members

Καλημέρα..

Την Παρασκευή που πήγα στο γιατρό με έντονες συσπάσεις κάθε 10-12 λεπτά με έβαλε σε χάπια για να κερδίσουμε τις 10 ημέρες (βδομάδα από αύριο) μέχρι να μπω στο μήνα μου (Μ. Τρίτη).

Επίσης μου έκανε και ενέσεις κορτιζόνης την Παρασκευή και στο Σάββατο για να επισπευθεί η ανάπτυξη των πνευμόνων του μπέμπη σε περίπτωση που γεννηθεί πριν μπω στο μήνα μου... Το θέμα είναι να περάσει και η αυριανή μέρα για να προλάβει να δράσει η κορτιζόνη και μετά δεν έχουμε άγχος..

Ευτυχώς το χάπι με έπιασε και περιόρισε τις συσπάσεις κατά πολύ οπότε απέφυγα και την νοσηλεία στο νοσοκομείο.

Ο λώρος είναι ακόμα γύρω από το λαιμό του μπέμπη και μάλιστα την Παρασκευή είδαμε ότι έχει βάλει και το χεράκι του ανάμεσα στο λώρο και στο λαιμό... Συνεχίζω να τον "ακούω", λιγότερο βέβαια, αλλά τουλάχιστον τον "ακούω"...

Προς το παρόν είμαι όλη την ημέρα σπίτι, από καναπέ σε κρεβάτι και ούτω καθεξής...Ευτυχώς έρχεται η μαμά μου και ανεβαίνει η πεθερούλα μου κάθε μέρα και μου κάνουν παρέα, μαγειρεύουμε και περνάει η ώρα κάπως μέχρι να σχολάσει ο άντρας μου και να αναλάβει βάρδια!
Επειδή δεν είμαι και άνθρωπος του καθισιού με πονάει όλο μου το σώμα από την ξεκούραση...Υπομονή... μια εβδομάδα έμεινε και μετά ας βγει ο μπέμπης ότι ώρα θέλει....Και τους το είπα ότι θα ψήσουμε στο ΡΙΟ φέτος αλλά δεν με πίστευε κανείς!

431Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 8:30 am

giotanik33


Star Members
Star Members

Υπομονή Βασούλα... κοντεύεις...Όλα θα πάνε καλά και σε 1 βδομάδα θα κρατάς στην αγκαλίτσα σου τον παίδαρο σου... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 671972 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 671972 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 671972 Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 671972

432Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 9:50 am

Mamma El


Admin
Admin

Χαρούλα μου ξέρεις που θα με βρεις αν θέλεις να μιλήσεις! little hug

Βάσω μου υπομονή όπως λέει και η Γιώτα.
Σε λίγο θα κρατάς αγκαλίτσα σου το μωρούλι σου! kisses

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

433Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 11:02 am

tinkerbell


Admin
Admin

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια Βάσω και να σου πω και την αλήθεια, ξεκουράσου και κοιμησου τώρα που μπορείς γιατί μόλις γεννηθεί το μωρό, καταρχήν θα θέλεις πολύ βοήθεια με την καισαρική και ευτυχώς που έχεις μαμά και πεθερά κοντά. Για να μη σου πω και για τα ξενύχτια...
Τι να πω κι εγώ μ΄αυτή τήν πελώρια κοιλιά, ούτε να κουνηθώ, ούτε να κοιμηθώ, ούτε να ξεκουραστώ μπορώ... κάθε μέρα όλο και πιο κουρασμένη είμαι...

https://asterakia.forumotion.net

434Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 11:10 am

Mamma El


Admin
Admin

Υπομονή και εσύ κοριτσάρα μου και έρχεται ο παίδαρος σου! oregonian

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

435Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 1:36 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Υπομονη κάνω αλλά τίποτε άλλο, όλο τρώω λες και θελω να μεγαλώσει ακόμη περισσοτερο η κοιλιά μου... που έχει φτάσει να στηρίχεται στα πόδια μου, είναι τόσο χαμηλά!!! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 465992

https://asterakia.forumotion.net

436Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 1:39 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Και εμένα ήταν χαμηλά η κοιλιά μου στη δεύτερη εγκυμοσύνη!
Οπότε σε καταλαβαίνω απόλύτα.
Άσε που με κούραζε περισσότερο από την πρώτη που ήταν ψηλά.
Ένιωθα σαν να την κουβαλάω σαν ένα βάρος!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

437Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 2:23 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Αυτό Ελίζα ακριβώς, είναι πολύ πιο κουραστικό έτσι και δε μπορείς να σκύψεις καθόλου και έχω να κουβαλάω και την Ευγενία και χθες με έχωσε μαζί της στο μπάνιο για να με λούσει, σαν σφινωμένη φώκια σε ενυδρίο για χρυσόψαρα ήμουν, άντε γύρνα μες στη μπανιέρα και μετά να τη λούσω εγώ και τσινούσε και άντε σήκω κιόλας να βγεις... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 826700

https://asterakia.forumotion.net

438Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 8:50 pm

vasso24

vasso24
Star Members
Star Members

Να στε καλά κορίτσια...Η αλήθεια είναι ότι σήμερα δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα...Το άγχος μου ήταν μην υπάρχει πρόβλημα με το μωρό σε περίπτωση που γεννήσω αυτή την εβδομάδα αλλά αφού πέρασε και η σημερινή μέρα και πλεον έχει κάνει και την δουλειά της η κορτιζόνη είμαι και εγώ πιο ήρεμη....

Όσο για την καισαρική δεν ξέρουμε ακόμα..την Μ.Τετάρτη που έχω ραντεβού με το γιατρό στο ΡΙΟ θα μου μετρήσει τον λώρο και αν είναι αρκετά μακρύς θα γεννήσω φυσιολογικά...Επισκληρίδιο δεν θέλω ούτως ή άλλως γιατί την φοβάμαι οπότε και για καισαρική να πάω με ολική νάρκωση θα είμαι...

Έκλεισα και με κοπέλα να έρθει αύριο να μου κάνει ένα σέρβις σε νύχια γιατί έχω να τα κάνω από τον γάμο μου τον Ιούνιο και είναι σε άθλια κατάσταση!

439Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 22, 2010 11:37 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Βάσω καταρχήν δεν ήξερα ότι μπορεί να γεννηθεί μωράκι απο την 33η εβδομάδα που είσαι τώρα με φυσιολογικό τοκετό, όπως δεν ηξερα πως μπορεί να μετρηθεί ο ομφάλιος λώρος και ότι μπορεί να γεννηθεί το μωρλο φυσιολογικά αν λεχει τυλιχτεί δύο φορές με τον ομφάλιο λώρο. Πάντως κι εγώ το μόνο που σκέφτομαι πριν γεννησω είναι να κλείσω ραντεβου για πεντικιούρ μανικιούρ, ένα γαλλικο το χρειάζομαι, γιατί κι εγω απο το Σεπτέμβρη στα βαφτίσια έχω να τα κάνω αλλά επειδή δεν έχω κάλους και οι πατουσίτσες μου ειναι μαλακές, το κάνω μόνο για εμφανισιακούς λόγους. Όσο για την ολικη νάρκωση, που εύχομαι να μη σου χρειαστεί και να γεννήσεις φυσιολογικά κουκλα μου, εγώ έχω περισσότερες ενστάσεις από την επισκληρίδιο, η οποία έχει πολύ μικρά ποσοστά επικινδυνοτητας. Αν δεις τις παρενέργειες της ολικής σε σχέση με την επισκληρίδιο, θα διαλέξεις τη δεύτερη, επίσης μια ολικη ναρκωση κάνει σχεδόν ένα χρόνο να την αποβάλει ο οργανισλος σου. Και δεν θα σου πω τίποτε για το συναισθηματικό κομμάτι, ότι παίρνεις πρώτη στα χέρια το μωράκι σου και τα ζεις και τα ακους όλα, και δεν εννοώ τους γιατρούς αλλά το πρώτο του κλάμα!!! Για μένα η μαγεία βρίσκεται στο υπέροχο πλασματάκι που έφερες στον κοσμο και είναι το παιδι σου, που το κουβαλούσες εννιά μήνες και είσαι υπεύθυνη γι΄αυτό, η ζωη του εξαρτάται πλέον απο σένα, να το ταϊσεις, να το πλύνεις και άλλα πολλά... Είμαι λίγο πιο κυνική απο το συναισθηματικό κομμάτι που έχουν άλλες μανάδες που θέλουν να γεννήσουν παραδοσιακά και να πονεσουν ή να το κάνουν φυσιολογικά και όπως υπαγορεύει η φύση. Τότε ας πάμε κι εμείς σ΄ενα στάβλο σαν την Παναγία ή έστω σπίτι μας με καμία μαμή για πολυτέλεια. Σου ευχομαι να πανε όλα καλά αλλά για την επισκληρίδιο ξανασκέψου το, εγώ πάντως θέλω να θυμάμαι ευχάριστα τη γέννα και όταν πονλαω και υποφέρω, έχω κάτι νεύρα και αρχίζω να τα χώνω παντού και δεν είμαι τύπος του είναι για καλλό σκοπό και για να γεννήσω το μωράκι μου και πως τα κατάφερε η μαμά μου. Και μετά; Θα με κόψουν ή θα σκιστώ ζωντανή; Και θα με ράψουν ζωντανή; Κάτι τέτοιο δεν παίζει... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 736622 Είμαι ο κλασσικος άνθρωπος που προτιμάει οτι κάνει τη ζωή μου πιο εύκολη και ωραία, δε μου αρέσει να υποφέρω δίχως λόγο, εφοσον δεν έχει κάποιος κοστος βέβαια, οπως στη συγκεκριμένη περιπτωση, έχω και ευαισθησίες και ηθική και ζυγίζω τα πράγματα όταν χρειάζεται... αλλά στην επισκληρίδιο δε βρίσκω τέτοια ανάγκη, τη βρίσκω απλώς ακίνδυνη... κατά την ταπεινη μου γνώμη βέβαια!!!

https://asterakia.forumotion.net

440Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 23, 2010 5:48 am

giotanik33

giotanik33
Star Members
Star Members

Βασούλα μου αν μπορείς να επιλέξεις σε περίπτωση που κάνεις καισαρική, κάνε επισκληρίδιο... Και τα δύο μωρά μου τα έκανα με καισαρική. Το πρώτο με ολική και το δεύτερο με επισκληρίδιο. Το πρώτο ξύπνησα απο τη νάρκωση και δεν ήξερα τι έχει γίνει. Δεν έζησα το μεγαλείο που έζησα στο δεύτερο. Το είδα αμέσως, το πήρα στην αγκαλιά μου, άκουσα το πρώτο του κλάμα...με πήραν τα ζουμιά...Είναι ανεπανάληπτη εμπειρία... Περιμένω πώς και πώς να το ξαναζήσω...

441Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 23, 2010 10:13 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

giotanik33 έγραψε:Βασούλα μου αν μπορείς να επιλέξεις σε περίπτωση που κάνεις καισαρική, κάνε επισκληρίδιο... Και τα δύο μωρά μου τα έκανα με καισαρική. Το πρώτο με ολική και το δεύτερο με επισκληρίδιο. Το πρώτο ξύπνησα απο τη νάρκωση και δεν ήξερα τι έχει γίνει. Δεν έζησα το μεγαλείο που έζησα στο δεύτερο. Το είδα αμέσως, το πήρα στην αγκαλιά μου, άκουσα το πρώτο του κλάμα...με πήραν τα ζουμιά...Είναι ανεπανάληπτη εμπειρία... Περιμένω πώς και πώς να το ξαναζήσω...

Θα συμφωνήσω με τη Γιώτα.
Βάσω και εγώ δύο καισαρικές έκανα όπως και η Γιώτα. Και ακριβώς τα ίδια. Στην πρώτη ολική νάρκωση και στη δεύτερη επισκληρίδιο. Συγκρίνοντας τις θα σου πω και εγώ τα ίδια. Η δεύτερη γέννα μου ήταν μια εκπληκτική εμπειρία. Μπορεί να μη καταλάβαινα τι κάνουν οι γιατροί αλλά καταλάβα ότι γεννήθηκε η κόρη μου από το κλάμα της. Στην αρχή νόμιζα ότι είχαμε ένα γατί στο χειρουργείο, μετά όμως ο γιατρός κατέβασε για λίγο το σεντόνι και την είδα, μου την έφεραν δίπλα στο πρόσωπο μου και τη φίλησα, τη χάϊδεψα κάτι που δεν κατάφερα να κάνω στην πρώτη μου γέννα αφού κοιμόμουν.
Και να ξέρεις ότι όπως λέει η Μαρία το φάρμακο της ολικής επηρεάζει εκτός από εσένα και το μωρό. Αργείς να συνέλθεις περισσότερο από ότι με την επισκληρίδιο. Σκέψου το σε περίπτωση που τελικά γεννήσεις με καισαρική. Θα δεις μεγάλη διαφορά!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

442Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 23, 2010 12:19 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Και στις δύο καισαρικές είχαμε κάνει επισκληρύδιο... η στιγμή που βλέπεις το μωράκι με το που βγαίνει είναι ανεκτίμητη!! Σας καταλαβαίνω όμως κορίτσια, όσο πλησιάζουν οι ημέρες όλο και πιό πολύ υπάρχει εκνευρισμός και άγχος. Όταν έρχεται όμως εκείνη η ημέρα διαγράφονται όλα!

Χαρά σε σκεφτόμαστε, μην αγχώνεσαι... θέλω να πιστεύω ότι είναι ένα απλό καθημερινό καυγαδάκι, που έγινε σε λάθος ώρα και στιγμή... και περνάει βέβαια. Ηρέμησε και όπως είπες είναι μια καινούρια ημέρα και εβδομάδα. Ό,τι είναι θα το λύσετε! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 83481

http://myownkallisblog.blogspot.com

443Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 29, 2010 9:30 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Χθες από το πρωί ήμασταν στους δρόμους. Κάναμε κάτι δουλίτσες στο σπίτι, όσες προλάβαμε αφού άλλαξε και η ώρα και αργήσαμε να ξυπνήσουμε..... και μετά φύγαμε για Πειραιά να δούμε επιπλάκια, έστω και από τη βιτρίνα, για το καινούργιο σπίτι.
Και ο τρελός ο άντρας μου με κουβάλησε στο Indian Bazaar (μη με ρωτήσετε οδό δεν θυμάμαι goofy ) και ως εκ θαύματος ήταν ανοικτό. wide smile

Είδαμε μια πολύ ωραία βιβλιοθήκη με ασύμμετρα ράφια και στρογγυλή! Βασικά είναι δύο κομμάτια, αν θες παίρνεις μόνο το ένα, αλλά αν τα ενώσεις δείχνουν πολύ πιο ωραία!
Είδαμε και τραπεζάκια, καναπέδες κλπ. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού έδωσε στις μικρές μαράκες, καστανιέτες, ένα ντέφι και ένα τυμπανάκι, δωρεάν affraid Ντράπηκα και εγώ που πήγαμε εκεί μόνο για να δούμε και είπα στον άντρα μου να πάρουμε μια αφρικάνικη μάσκα που είχε σε προσφορά! Δεν μπορούσα να φύγω με άδεια χέρια όταν εκείνος έδωσε τόσα πράγματα στα παιδιά.
Όταν με το καλό πάμε στο καινούργιο σπίτι θα μετρήσουμε ένα τοίχο που είναι σχεδόν δίπλα στην κεντρική είσοδο να δούμε αν χωράει η παραπάνω βιβλιοθήκη και θα την αγοράσουμε.
Αχ μου αρέσει που σιγά σιγά ψάχνουμε να βρούμε καινούργια πράγματα για το σπίτι και ασχολούμαστε με αυτό.
Τις επόμενες μέρες θα σας πω και νεότερα με το θέμα των συμβολαίων. Βαδίζουμε καλά!

Μετά την επιπλοθεραπεία goofy πήγαμε στην πεθερά μου για φαγητό, ξέρετε τα κλασικά εικονογραφημένα laughing και γυρίσαμε σπίτι! Οι μικρές δεν ήθελαν να κοιμηθούν, ο αντρούλης μου κοιμήθηκε γιατί δούλευε χθες και εγώ βάλθηκα να φτιάξω τα κουλούρια και τα τσουρέκια. Το απόγευμα ήρθαν και ένας συνάδελφος του άντρας μου με τη γυναίκα του έγκυος στο δεύτερο και την κορούλα τους. Τα μικρά είχαν πάρει τα μουσικά όργανα που πήραν από το μαγαζί και έκαναν παρέλαση μέσα στο σπίτι. Μπροστά η Ναντίνα και πίσω η άλλη μικρή (2,5 χρονών) και ότι έκανε η δικιά μου έκανε και η μικρή. Εγώ ζύμωνα τα τσουρέκια και είχα σκάσει στα γέλια! Laughing

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

444Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 29, 2010 9:39 am

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Μαλλον στην Π.Ραλλη θα πηγατε.. Ελιζα

445Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 29, 2010 10:03 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

eugenia έγραψε:Μαλλον στην Π.Ραλλη θα πηγατε.. Ελιζα

Αχ ναι καλέ. Εμένα αν με αφήσεις μόνη μου στην Αθήνα σε ένα σημείο και μου πεις να γυρίσω σπίτι μου θα χαθώ. laughing
Μόνο τα δρομολόγια που κάνω καθημερινά ξέρω!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

446Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Δευ Μαρ 29, 2010 4:24 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Έτσι ήμουν κι εγώ Ελίζα, και στη Θεσσαλονλικη αυτό είναι ακόμη χειρλότερο και γελοίο, και μη φανταστείς ότι τώρα το έχω ξαπεράσει τελείως αλλά με βοήθησε πάρα πολύ η οδήγηση και το ότι δεν πολυκυκλοφορώ τώρα τελευταία Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 826700 εννοώ σε άγνωστες περιοχές και στα στενά του κέντρου!!!
Περιμένουμε νέα για το καινούριο σας σπιτάκι, άντε και καλές αγορές, να το νκάνετε κουκλάκι!!! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 2839

https://asterakia.forumotion.net

447Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 12:28 pm

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

Σήμερα κατέβηκα να πετάξω τα σκουπίδια και προς μεγάλη μου έκπληξη ήρθε η επιδότηση ενοικίου ΚΑΙ το επίδομα αλληλεγγύης η πρώτη δόση σύνολο 2700 μεγάλη ανακούφιση στα οικονομικά μας άντε και το χρόνου

448Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 12:36 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Μπράβο mamaleuteraki, σε καλή μεριά!!! Όχι πως ξέρω τι είναι αυτά αλλά ότι κι αν είναι καλό είναι!!! Αφού το κράτος πρωτοφανώς δίνει και δεν παίρνει, αυτό σίγουρα καλό είναι!!! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 618344

https://asterakia.forumotion.net

449Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 12:57 pm

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Ελα ντε tinky !!! Μονιμως βλεπουμε το "κακο" προσωπο του κρατους. Επιτελους.. να δουμε οτι ενδιαφερεται και λιγο για το κοινωνικο συνολο !!!!

450Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 4:29 pm

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

Κορίτσια είναι η πρώτη φορά που πήρα κάτι από το κράτος και ειλικρινά είμαι πολύ χαρούμενη όλο εισφορές και όλο κρατήσεις πλήρωνα 10 χρόνια εισφορές υπέρ οεκ και τελικά να που μου χρειάστηκε τώρα που είμαι άνεργοι κα πήρα αυτά τα επιδόματα παντός δεν περίμενα να πάρω δραχμή

451Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 8:31 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Μια χαρά είναι μην το συζητάς καθόλου!
Εδώ εμείς περιμένουμε πως και πως για το επίδομα του ΟΑΕΔ που παίρνω για τα παιδιά!
Μακάρι το κράτος να έδινε πιο συχνά!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

452Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 10:05 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Κι εγώ συμφωνώ στο θέμα του κράτους και των εισφορών, τώρα τι ειναι ο οεκ δεν ξερω, ούτε πόσο είναι το επίδομα του οαεδ αλλά ξέρω ότι επειδή κι η μαμά μου δουλεύει εποχιακά παίρνει κι αυτή κάποια επιδόματα. Και ότι κι αν ειναι ποιος δεν λεχει ανάγκη ανλάγκη τη σήμερον ημέρα και όσο για τα ποσά που κρατούνται απο τα ταμεία, είναι υπέρογκα χωρίς αμφιβολία... Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Affraid

https://asterakia.forumotion.net

453Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 10:23 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Ο ΟΕΚ είναι ο Οργανισμός Εργατικής Κατοικίας (αν δεν κάνω λάθος ε; Embarassed ) και το επίδομα του ΟΑΕΔ δυστυχώς για δύο παιδιά δεν είναι πολύ. Μόνο 400 ευρώ. Δηλαδή 200 ευρώ το παιδί το χρόνο shocked
Βέβαια να μου πεις αν μου το έδινε ο εργοδότης μου θα ήταν 35 ευρώ το μήνα παραπάνω. Ενώ τώρα το παίρνω όλο το ποσό και το βάζω στην τράπεζα, ή στο λογαριασμό της μεγάλης ή στο λογαριασμό της μικρής. Ανάλογα!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

454Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 10:31 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Και γιατί πληρώνεις εισφορές υπέρ οεκ; Και οι ασφαλισμένοι σε ποιο ταμειο τις πληρώνουν;
Και γιατί δεν σου τα δίνει ο εργοδότης σου και σου τα δίνει ο ΟΑΕΔ:
Όλο ερωτήσεις είμαι σαν τα παιδάκια!!! Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 826700

https://asterakia.forumotion.net

455Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 10:35 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Εγώ δεν πληρώνω εισφορές υπέρ ΟΕΚ, η mamaleyteraki το κάνει!

Γιατί έτσι είναι ο νόμος στους ιδιωτικούς υπαλλήλους. Μετέφεραν το επίδομα παιδιών στον ΟΑΕΔ που ξέρεις σίγουρα ότι θα το πάρεις από εκεί, εκτός και αν φαληρίσει το κράτος laughing , γιατί συνήθως οι εργοδότες το αποφεύγουν. Ναι καλά διαβάζεις. Δεν μπορούν να δώσουν 35 ευρώ το μήνα! goofy

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

456Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τρι Μαρ 30, 2010 10:45 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Αλλά το επίδομα γάμου, το παίρνεις κανονικά απο το αφεντικό σου. Και όλοι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ανεξαρτήτου μισθού, αν παίρνουν 700 ή 1.700 παίρνουν μόνο 200 ευρώ το χρόνο για δύο παιδιά , και μετά κάθε έξτρα παιδί είναι και ένα έξτρα κατοστάρικο ή το τρίτο, το τέταρτο και ούτω καθεξής παίρνουν κάτι παραπάνω... πάντως μου φαίνονται ψίχουλα τα 200 το χρόνο, αίσχος. Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Icon_eek Ενα ζευγάρι παπούτσια κι ένα συνολάκι δε μπορείς να πάρεις για το καθένα. Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Affraid

https://asterakia.forumotion.net

457Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Μαρ 31, 2010 8:59 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Εννοείται ότι το επίδομα γάμου το παίρνω από τον εργοδότη μου. Αν είχα τρίτο παιδί θα έπαιρνα και το επίδομα παιδιών από τον εργοδότη μου!
Ο ΟΑΕΔ μέχρι δύο παιδιά δικαιολογεί!
Μετά αδυνατεί να πληρώσει...... laughing laughing laughing

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

458Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Μαρ 31, 2010 1:08 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Πω πω τελείως κουφά μου ακούγονται όλα όσα μου γράφεις. Δηλαδή εγώ αν ήμουν εργοδότης πες τώρα, θα προτιμούσα να πάρω μια παντρεμένη καταρχήν και με μεγάλα παιδιά, να γλιτώσουμε και γέννες και άδειες και άλλα πολλά, και να έχει και μέχρι δύο μεγάλα παιδιά, μην μου κάνει και άλλο ένα και μετά τις δίνω άλλα 300 ευρώ το χρονο τουλάχιστον. Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 826700

https://asterakia.forumotion.net

459Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 Empty Απ: Τα καθημερινά νέα μας Τετ Μαρ 31, 2010 1:15 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

tinkerbell έγραψε:Πω πω τελείως κουφά μου ακούγονται όλα όσα μου γράφεις. Δηλαδή εγώ αν ήμουν εργοδότης πες τώρα, θα προτιμούσα να πάρω μια παντρεμένη καταρχήν και με μεγάλα παιδιά, να γλιτώσουμε και γέννες και άδειες και άλλα πολλά, και να έχει και μέχρι δύο μεγάλα παιδιά, μην μου κάνει και άλλο ένα και μετά τις δίνω άλλα 300 ευρώ το χρονο τουλάχιστον. Τα καθημερινά νέα μας - Σελίδα 18 826700

Μα δεν φαίνονται τα 300 ευρώ το χρόνο εφόσον ενσωματόνονται στο μισθό κάθε μήνα.
Και που να σου πω τις εισφορές που πληρώνει κάθε μήνα στο ΙΚΑ.
Άλλά 300 ευρώ περίπου! laughing laughing laughing

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 37]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 27 ... 37  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης