Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Κατικοίδιο στο σπίτι;;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Κατικοίδιο στο σπίτι;; Empty Κατικοίδιο στο σπίτι;; Πεμ Ιουλ 15, 2010 4:15 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Τελευταία σκέφτομαι για κατικοίδιο στο σπίτι. Τώρα θα μου πείτε θες κι άλλες φροντίδες, δεν σου έφταναν αυτές που έχεις ήδη;; Ναι εντάξει, αλλά διαβάζοντας ένα άρθρο της Mamma El στο φόρουμ είπα να αλλάξω γνώμη...

Ξέρεται ότι τα παιδιά μου είναι μικρά. Η μεγάλη είναι 3,5 χρονών. Τί θα μπρούσε να φροντίζει κάτω από την επίβλεψή μου βεβαίως βεβαίως;; Και φυσικά όχι κάτι που να κυκλοφορεί στο σπίτι από εδώ και από εκεί.

Πουλάκι; Ψαράκι; Χελωνίτσα; Κάτι σε μικρό κλουβάκι;

http://myownkallisblog.blogspot.com

2Κατικοίδιο στο σπίτι;; Empty Απ: Κατικοίδιο στο σπίτι;; Σαβ Ιουλ 17, 2010 12:44 pm

MamaLia


Star Members
Star Members

Κι εγώ είχα την ίδια ανησυχία. Κατοικίδιο στο σπίτι ? με μωρά παιδιά ????? κι όμως, ΝΑΙ !!!! είναι καταπληκτικό τα παιδιά να μεγαλώνουν με σκυλιά γιατί ωριμάζουν τα συναισθήματά τους γρηγορότερα και καλύτερα. Μετά έρχεται το δίλημα της επιλογής σκύλου. Εκεί χρειάζεται η συμβουλή κάποιου ειδικού. Συνήθως οι γονείς προτιμούν σκυλιά ράτσας (ιδιαίτερα τα λάμπραντορ που είναι εξαιρετικά σκυλιά και ιδανικά για παιδιά) επειδή τα σκυλιά ράτσας έχουν συγκεκριμένα στοιχεία στο χαρακτήρα τους και ξέρει κανείς τί μπορεί να περιμένει από αυτά.
Προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα ΣΚΥΛΑΚΙ. Εγώ έχω ήδη 2 (!!!!) ένα μικρό μαλτέζικο και έναν κοπράκο που μάζεψα από τα σκουπίδια (στην κυριολεξία). Για τη μαμά είναι απίστευτη κούραση, ταλαιπωρία και επιπρόσθετη φροντίδα γιατί πρέπει να μάθει το σκυλί να ακολουθεί βασικούς κανόνες υγιεινής.
Θέλω να σας πω, πως κάποια στιγμή αποκτήσαμε και ΨΑΡΑΚΙ. Ένα χρυσόψαρο. Αυτά ομως είναι ευαίσθητα και πεθαίνουν γρήγορα. Έτσι, ο Τζο, το ψαράκι μας, μια μέρα απεβίωσε και το αντικαταστήσαμε με έναν άλλο Τζο. Κι αυτος το ίδιο όμως ... !!!! συνάντησε τον προηγούμενο Τζο στον παράδεισο των ψαριών :(( Δεν φαντάζεστε πόσο στενοχωρήθηκαν τα παιδιά. Ακόμα και τώρα ζητάνε τον Τζο, ο οποίος "πεθάνηκε" (χαχαχαχα έτσι λέει ο Γιάννης μου)
Τελικά, είμαι ΥΠΕΡ των κατοικιδίων ΑΛΛΑ, κατοπιν ωρίμου σκέψεως και αφού η μαμά εχει αποφασίσει ότι θα υποστεί αυτή την ταλαιπωρία η οποία θα διαρκέσει χρόοοοοοοοονια (θεού θέλοντος)

3Κατικοίδιο στο σπίτι;; Empty Απ: Κατικοίδιο στο σπίτι;; Σαβ Ιουλ 17, 2010 1:45 pm

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Γέλασα πολύ με το κείμενό σου !! Καλώς ήρθες επίσης και στην παρέα μας!! Λοιπόν, μετά από μία σύντομη συζήτηση με την κόρη μου η οποία ζήτησε γατούλ, αποφασίσαμε για πουλάκι. Αλλά μετά που συζητήθηκε και με τον μπαμπά, ο μπαμπάς θέλει σκυλάκι... ε τώρα τί να κάνω δηλαδή;; Σκυλάκι δεν θέλω από την άποψη ότι πρέπει να περάσω όλα αυτά τα καλά που λες, που έχω ξαναπεράσει στο παρελθόν, και δεν θέλω να ξαναπεράσω στο μέλλον εκτός κι αν μου το φέρουν έτοιμο, εκπαιδευμένο!! Αλλά και πάλι θέλει την βόλτα του. Και επίσης στις διακοπές;; Τί γίνεται εάν δεν μπορείς να το πάρεις μαζί σου;; Α πα πα πα πα!! Πουλάκι και πάλι πουλάκι... αλλά έλα ντε που οι απόψεις στο σπίτι δυζάχονται;;

http://myownkallisblog.blogspot.com

4Κατικοίδιο στο σπίτι;; Empty Απ: Κατικοίδιο στο σπίτι;; Παρ Ιουλ 23, 2010 4:42 pm

MamaLia


Star Members
Star Members

Καλώς σας βρήκα ! ομολογουμένως, όμορφη η παρέα σας !
Το πουλάκι δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει τα παιδιά από την άποψη ότι δεν μπορούν να το πιάνουν, να το χαϊδεύουν, να το φροντίζουν.
Αν θες ένα μικρό κατοικίδιο με όσο το δυνατόν μικρότερη ταλαιπωρία, που να μπορείς να το παίρνεις και μαζί σου στις διακοπές, θα σου πρότεινα ένα ΜΙΝΙ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ !!!!!!!!!!
Είναι όμορφα, τρυφερά, ζουν στο κλουβάκι τους, δεν απαιτούν βόλτα έξω αφού ικανοποιούνται τέλεια με μια βόλτα στον καναπέ Smile) και επίσης, τα παιδιά μπορούν άνετα να παίξουν μαζί του και να διασκεδάσουν (το κουνέλι δεν ξέρω κατά πόσο θα διασκεδάσει χαχαχαχαχαχα). Είναι εύκολο στη μεταφορά του αφού είναι μόνο ένα κλουβάκι κι αν σε περίπτωση πάλι που δεν θες/μπορείς να το πάρεις μαζί, εύκολα βρίσκεις κάποιον να στο φροντίσει από το περιβάλλον σου ή το φιλοξενεί ένα pet shop έναντι μικρής αμοιβής.
Χμ... τώρα που τα λέμε, σκέφτομαι μήπως έπρεπε να είχα επιλέξει κι εγώ κουνέλι (!) ???? χαχαχαχα

5Κατικοίδιο στο σπίτι;; Empty Απ: Κατικοίδιο στο σπίτι;; Δευ Ιουλ 26, 2010 10:12 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Μην ακούσουν οι δικές μου για κουνελάκι!!! goofy
Δεν ήξερα όμως ότι υπάρχουν και μίνι!!! Τώρα βέβαια η μεγάλη μου συζητούσε για σκιουράκια αφού άκουσε έναν φίλο της στην πλατεία να λέει ότι έχει δύο!!! Πριν από τα σκιουράκια θέλαμε χαμστεράκια αλλά είναι πανάκριβα βρε παιδί μου! 45 ευρώ το ένα. Δεν θα θέλεις να είναι ζευγάρι; Μετά βάλε κλουβάκι, παιχνίδια κλπ. Ένα 150 μέσα στο νερό μη πω 200 ευρώ!!!
Στο χωριό τώρα που είναι στη μαμά μου έχει και σκυλάκια και γατάκια και από όλα!!! Οπότε δεν ανησυχώ ότι δεν έρχεται σε επαφή με ζώα! Μάλιστα ο ξάδερφος μου έχει ένα τσοπανόσκυλο και τις προάλλες η κόρη μου το πήγε βόλτα στο βουνό μαζί με τη μαμά μου. Τώρα ποιος πήγαινε βόλτα ποιον θα σας γελάσω αφού το τσοπανόσκυλο είναι σχεδόν όσο η κόρη μου laughing laughing laughing


MamaLia αν σου είναι εύκολο άνοιξε ένα θέμα στην ενότητα Συστηνόμαστε, να μας πεις δύο λόγια για εσένα ώστε να σε γνωρίσουμε καλύτερα!! trilly

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης