Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Τώρα που είμαστε μητέρες τι έχουμε ξεχάσει;

+3
Xara
Ina
Mamma El
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Για να γράψουμε εδώ ποια είναι όλα αυτά που έχουμε ξεχάσει τώρα που γίναμε μητέρες. Τι μας ευχαριστούσε πριν, ποιες ελευθερίες είχαμε, τι μπορούσαμε να κάνουμε πριν τα παιδιά σαν ζευγάρι. Τι σας λείπει περισσότερο; Very Happy


Εγώ το πιο βασικό που έχω ξεχάσει είναι ο ύπνος. Πόσο μου λείπει να ξυπνάω αργά. Τώρα που είμαστε μητέρες τι έχουμε ξεχάσει; Icon_lol Ακόμα και το ΣΚ πρέπει να ξυπνάμε από τις 7. Τι αμαρτίες πληρώνω μου λέτε; Τώρα που είμαστε μητέρες τι έχουμε ξεχάσει; Icon_confused



Καλά για το σεξ πρέπει να κλείσουμε ραντεβού δεν το συζητώ. Αν δεν
δούλευε νύχτες θα ήταν πιο εύκολο. Εδώ κοντεύουμε να ξεχάσουμε πως
γίνεται καλέ. Τώρα που είμαστε μητέρες τι έχουμε ξεχάσει; Icon_lol



Επίσης έχουμε ξεχάσει πως είναι να είμαστε εντελώς μόνοι μας στο σπίτι.
Για ένα 24ωρο τουλάχιστον. Να μπορέσουμε να λιώσουμε στο μπαλκόνι, να
πιούμε με ηρεμία τον καφέ μας, να συζητήσουμε τα φλέγοντα θέματα της
ημέρας χωρίς να μας διακόπτει κάποια φωνούλα που συνέχεια ζητάει
πράγματα. Τώρα που είμαστε μητέρες τι έχουμε ξεχάσει; Icon_lol



Να βγούμε ένα βράδυ και να μην έχουμε το άγχος του πότε θα γυρίσουμε μη
τυχόν ξυπνήσει κάποια από τις δύο και δεν είμαστε εκεί (αυτό ισχύει
περισσότερο για τη μικρή). Να μην έχουμε την άνεση να ξενυχτίσουμε
μέχρι το πρωί γιατί την επόμενη θα σερνόμαστε ακριβώς γιατί δεν θα
έχουμε κοιμηθεί ΚΑΘΟΛΟΥ! Τώρα που είμαστε μητέρες τι έχουμε ξεχάσει; Icon_lol



Να πάω μόνη μου για ψώνια χωρίς να έχω στο μυαλό μου την ώρα ή δύο
πιτσιρίκια που τρέχουν και φωνάζουν μέσα στο κατάστημα. Να το
ευχαριστηθώ βρε παιδάκι μου. Τώρα που είμαστε μητέρες τι έχουμε ξεχάσει; 3

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Ina

Ina
Star Members
Star Members

Αχ ανοιξες ωραιο θεματακι φιλεναδα....
Εμενα μου εχει λειψει να παω διακοπες μονη μουυυυυυυυυ με τους φιλους μου να μην κυνηγαω το θηριο απο πισω............και αλλα πολλα........

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Ε, για αυτό το άνοιξα. Καλέ γράψε μας και τα άλλα πολλά. stars

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Xara

Xara
Star Members
Star Members

Εγώ ως νέα μανούλα τριών μηνών μόνο. Προς το παρών μου έχει λείψει το καφεδάκι στην καφετέρια με παρέα. Γενικά η παρέα και η συνάντηση με φίλες. Η απόσταση Αγία Παρακευή Νίκαια δεν παίζεται , τώρα δε με την ζέστη είναι δύσκολο και όταν δουλεύουν οι υπόλοιπες δεν είναι εφικτό. Crying or Very sad

Επίσης τίθεται ένα θέμα με τον ύπνο, πόσο θέλω να ξεραθώ στον ύπνο!!!!!!!! Cool Μαύροι κύκλοι, μαύρα γυαλιά απαραίτητα.

Τα μπάνια στην θάλασσα σαν ξεροψημένη τηγανίτα νιώθω. confused

Αυτά προς το παρών, στο μέλλον θα μου λείψουν και άλλα, εδώ είμαστε για να τα λέμε. pray

Ina

Ina
Star Members
Star Members

Μου εχει λειψει επισης το να παω σε μια παραλια μονη μου και να καθησω 10 ωρες........
Να βγω εξω και να ποιω ολο τον Βοσπορο και να γυρισω πισω στης 6 το πρωι.......

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

laughing ωραιο.. πολυ ωραιο θεματακι...
Εγω παλι νοσταλγω τον εαυτο μου..οπως πχ.. λεμε λαικα...
οτι φαμε .. οτι πιουμε.. κι οτι αρπαξει..

Επειδη διανυουμε την καλοκαιρινη περιοδο.. θυμαμαι αγορασα ενα λιτρο coppertone καρυδα.. και καθομουν στην σεζ-λονγκ μεχρι να δυσει ο ηλιος !!
Αυτο δεν το συζητω τωρα !!! Αγοραζω βεβαια παλι το λιτρακι μου.. wide smile .. ομως αντι να το χαρω στην ξαπλωστρα.. διανυω χιλιομετρα στην παραλια.

Δεν βαριεσαι.. αλλη φαση ζωης περναμε .. απλα..
Σε λιγα χρονια.. θα τριγυριζουμε με το εταιρον ημιση απο ΚΑΠΗ σε ΚΑΠΗ.. και παλι ολα θα μας φταινε.. επειδη θα εχουμε πολυ ελευθερο χρονο !!! Very Happy

Αλλα τωρα χωρις πλακα.. απο τη στιγμη που γεννηθηκε ο Σωτηρακης.. δεν εχω κανει κατι..οτιδηποτε.. και να μην εχω σκεφτει τον μικρο..(που πρεπει να τον αφησω.. ειναι καλα..μηπως κλαιει.. με ζηταει.. κοιμαται..θα προλαβω...κτλ..) Ισως αυτη η συνεχης αισθηση ευθυνης..ναι ειναι γλυκια..ομορφη.. αλλα και κουραστικη μερικες φορες. It s ok ομως... μου αρεσουν οι διαφορες φασεις που περναμε στη ζωη μας.. ολες εχουν κατι να μας δωσουν αλλα και να μας παρουν.. Πρεπει εχει να δινεις σημασια, οσο γινεται περισσοτερο και οσο αντεχεις, στα θετικα καθε φασης.
Καποια στιγμη.. οταν ο μικρουλης μου ηταν πολυ πιο μικρουλης.. kisses ..(και εγω τσιτα στα νευρα) μου ειχε πει η γιαγια μου κατι .. που το ακουω συνεχως στα αυτια μου.
" Καθε στιγμη με το παιδακι σου ειναι μοναδικη.. δεν επιστρεφει.. μην αφηνεις να σου γλιστρα απο τα χερια.. ακομα και οταν του δινεις το γαλα του.. χαιδεψε τον.. μιλησε του.. σαν να τον βλεπεις για πρωτη φορα.. αυριο θα ειναι αργα.. για αυτα που δεν του ειπες χθες !!"
Προσπαθω να το τηρω με ευλαβεια.. γιατι ειλικρινα με βοηθαει πολυ !!!!
stars

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Βρε Ευγενία μου τώρα με την τελευταία σου παράγραφο με συγκίνησες. Άλλα ήθελα να σου γράψω και άλλα έγραψα. Και όμως έχω πιάσει τον εαυτό μου την ώρα που κοιμούνται να τις αγγίζω, να τους χαϊδεύω τα μαλλιά και να νιώθω τύψεις που δουλεύω και κάποιες ώρες είμαι μακριά τους. Αλλά μετά συνέρχομαι και λέω στον εαυτό μου ότι το πρωί ούτως ή άλλως θα είναι μακριά μου εφόσον πάνε στα σχολεία τους. Τη μεγάλη σαν μωρό την έζησα ενώ τη μικρή επειδή δούλευα όχι τόσο πολύ. Και πάλι όμως ήμουν στο σπίτι τις περισσότερες μέρες εφόσον δούλευα τρεις φορές την εβδομάδα μετά από συνεννόηση με την αφεντικίνα μου.

Αλλά όλα αυτά τα μικρά πραγματάκια που έκανα πριν τις γεννήσω μου λείπουν κάπως. Τα νοσταλγώ πως το λένε. Σίγουρα στη ζωή μας περνάμε από διάφορες φάσεις. Άλλωστε θέλαμε και κάναμε οικογένεια και με τίποτα δεν θέλουμε να αλλάξει αυτό. Ήταν συνειδητή απόφαση. Και τώρα ζούμε την πιο ωραία φάση της ζωής μας. Τη μητρότητα. Τι σκέφτομαι για το μέλλον; Μήπως να αργήσουν να μεγαλώσουν;

Πιάνω τον εαυτό μου πολλές φορές να θέλει να είναι ακόμα μωράκια. Βλέπω τη μεγάλη που μεγαλώνει και αλλάζουν τελείως τα χαρακτηριστικά της. Έχει φύγει τελείως απο το βρεφικό στυλάκι και πλέον είναι παιδάκι. Για πότε θα γίνει γυναίκα ούτε που θα το καταλάβω. Πάλι καλά που έχω ακόμα τη μικρή και παρηγοριέμαι. Η μεγάλη μου ζητάει να ντύνεται μόνη της όπως και πολλά ακόμα πράγματα θέλει να τα κάνει μόνη της. Αλλά εγώ είμαι η μανούλα της και μου αρέσει να την περιποιούμαι. Και οι δικές μας μαμάδες παρόλο που είμαστε και εμείς μητέρες δεν μας περιποιούνται όταν τις χρειαστούμε;

Να είμαστε καλά, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και ας ξεχάσουμε μερικά πράγματα που κάναμε παλιά. Χαλάλι τους δεν νομίζετε; Very Happy

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Τζοτζομαμά

Τζοτζομαμά
Star Members
Star Members

Ax! Ας πω κι εγώ τι μου λείπει...ίσως ακουστεί κουλό..αλλά πάνω απ΄όλα μου λείπει να μείνω μόνη στο σπίτι με τέρμα τον Βασιλάκη (Παπακωνσταντίνου) να πιω το ποτάκι μου και να αδειάσει το κεφάλι μου.....
αυτή η εκτόνωση μου έχει λείψει....ακολουθούν βέβαια ο ύπνος, η περιποίηση του εαυτού μου, τα καφεδάκια στο Απρόοπτο με το ξαδελφάκι μου ...αυτά...αλλά λέω δεν πειράζει χαλάλι του ..πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα΄ναι...
(με φαντάζομαι σε καμιά 15αριά χρόνια με Παπακω/νου στη διαπασών να με κοροϊδεύουν οι γείτονες... confused )

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Γιατί να σε κοροϊδεύουν οι γείτονες; Ο Βασιλάκης που λες και εσύ είναι διαχρονικός και ακούγεται από όλες τις ηλικίες. Παπακωνσταντίνου και ξερό ψωμί. goofy

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Τζοτζομαμά

Τζοτζομαμά
Star Members
Star Members

Very Happy Χαίρομαι που σου αρέσει κι εσένα...οπότε δίνουμε ραντεβού σε 15 χρονάκια
να ακούσουμε μαζί ε;;;;

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Fairy έγραψε:Very Happy Χαίρομαι που σου αρέσει κι εσένα...οπότε δίνουμε ραντεβού σε 15 χρονάκια
να ακούσουμε μαζί ε;;;;

Εννοείται φιλενάδα. Άσε που εμείς θα τα πούμε και σε δύο μέρες από κοντά. wide smile

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΙΔΩ ΟΠΟΣ ΠΡΙΝ

ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ

ΝΑ ΑΔΕΙΑΣΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ

ΝΑ ΡΙΧΤΩ ΜΕ ΜΑΝΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΑΤΡΕΙΑ

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ

manoulitsa


Star Members
Star Members

η ζωη μας εχει σιγουρα αλλαξει...αλλα εμενα δεν μου λειπει τπτ απ' ολα αυτα που διαβασα (και που βρισκω απολυτα δικαιολογημενο να σας λειπουν)
εχω τρια αγορια και ειμαι εγκυος το τεταρτο μωρο μου!!!!τη ζωη μου δεν την αλλαζω με τπτ.ευχαριστιεμαι τα μωρα μου και ειμαι χαρουμενη που εχω ζησει την καθε τους στιγμη...ειμαι χαρουμενη που ειδα το πρωτο χαμογελο,το πρωτο δοντακι,το πρωτο βημα...ειμαι χαρουμενη καθε φορα που ερχονται στην αγκαλια μου και μου λενε μανουλα σ'αγαπαω μεχρι τον ουρανο και μεχρι τ'αστερακια...
καποιες φορες μου λειπει η ησυχια...αλλα το παλευω....ολα ειναι στο μυαλο μας κοριτσια...οσο σκεφτομαστε θετικα θα ειμαστε καλα!!!!!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης