Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μαλλον βρήκαμε σπίτι...

+3
eugenia
tinkerbell
Mamma El
7 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Δευ Μαρ 30, 2009 9:56 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Μεταφέρθηκαν κάποια μηνύματα από άλλη ενότητα και η συζήτηση θα συνεχιστεί εδώ.



Περαστικούλια σας βρε Κάτια μου.

Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκες δουλίτσα και τουλάχιστον θα μπαίνει και ένας δεύτερος μισθός στο σπίτι. Γιατί κακά τα ψέματα είμαστε σε κρίση και τα πράγματα είναι δύσκολα. Ποια μιλάει βέβαια. Εγώ που ετοιμαζόμαστε να πάρουμε καινούργιο σπίτι. Ναι όπως το διαβάζετε! Ψαχνόμαστε για σπίτι. Και το λέω έτσι γιατί μπορεί να έχει χίλια στραβά η πεθερά μου αλλά αν βοηθήσει να πάρουμε σπίτι όχι ότι θα την έχω κορώνα στο κεφάλι μου αλλά λίγο θα ανέβει στην εκτίμηση μου.

Σήμερα το απόγευμα πήγαμε και είδαμε ένα διαμέρισμα. Δε λέω ωραίο, στον πέμπτο όροφο, με μεγάλους χώρους (με καλή οργάνωση στα έπιπλα μας χωράγαμε), αλλά απεριποιήτο και παλιό. Δηλαδή ήθελε άλλα τόσα για να το φτιάξουμε. Αλλά ο καλός Θεούλης μας φυλάει και μόλις βγήκαμε έξω για να τσεκάρουμε το μπαλκόνι είδαμε ακριβώς απέναντι πάλι στον πέμπτο όροφο ένα διαμέρισμα αρκετά μεγαλύτερο από αυτό που ήμασταν να πουλιέται. Αμέσως έγραψα το τηλέφωνο στο κινητό μου και μόλις κατεβήκαμε τον πήραμε τηλέφωνο. Το δίνει πιο ακριβά βέβαια αλλά πιστεύω ότι θα αξίζει τον κόπο. Το συγκεκριμένο που ήμασταν να φανταστείτε ήταν δύο χρόνια παλιότερο από το άλλο και δεν είχε συρόμενα παράθυρα ενώ το άλλο είχε. Τώρα μίλησε ο άντρας μου και θα ξαναμιλήσουν την Πέμπτη για να πάμε το απόγευμα να το δούμε. Αχ μακάρι να καταφέρουμε να πάρουμε ένα δικό μας κορίτσια γιατί καλύτερα να τα δίνουμε στο δάνειο παρά στο νοίκι και στην τελική να πηγαίνουν χαμένα. stars



Έχει επεξεργασθεί από τον/την asteraki στις Σαβ Απρ 04, 2009 1:23 am, 1 φορά

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

2Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Πεμ Απρ 02, 2009 9:20 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Πήγαμε κορίτσια και το είδαμε το διαμέρισμα σήμερα το πρωί και μας άρεσε. Έχει μεγάλους χώρους, τρία υπνοδωμάτια, μεγάλο μπάνιο και καλή κουζίνα. Μπαλκονι γύρω γύρω και είναι στον έβδομο όροφο, τέρμα Θεού, βγαίνεις έξω και βλέπεις το χάος... Very Happy Μας άρεσε που λέτε αλλά επειδή είναι παλιό θέλει φτιάξιμο. Δηλαδή θέλει βάψιμο, συντήρηση τα συρόμενα, αλλαγή κύριας πόρτας, αλλαγή ειδών υγιεινής και λίγο φτιάξιμο στην κουζίνα. Αααα και φυσικά καθαριότητα γιατί ο κύριος που το πουλάει το είχε καιρό κλειστό και έχει μαζέψει πουρί κορίτσια.

Σε σχέση με όλα τα άλλα που έχουμε δει αυτό είναι το καλύτερο και κοντά στο σχολείο της Νεφέλης. Βέβαια εγώ θα ταλαιπωρούμαι λίγο να φτάσω στη δουλειά μου γιατί από εκεί έχει λεωφορείο αλλά δεν πειράζει. Καταρχάς θα έχει η καθεμιά το δωμάτιο της. Σκεφτόμαστε αν μας κόψει το πολύ 10.000 από την αρχική τιμή (170.000) για να το φτιάξουμε το έχουμε πάρει. Very Happy

Να μου πείτε και το άλλο παλιό ήταν αλλά πιστέψτε με ήθελε περισσότερη δουλειά από το σημερινό. Τι περισσότερη δηλαδή που εκείνο ήθελε κατεδάφιση εντελώς. laughing laughing

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

3Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Σαβ Απρ 04, 2009 12:53 am

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Θα σου απαντήσω εδώ λοιπον, να βάλει ο θεός το χεράκι του και ο ιδιοκτητης τη λογική του και να σας κάνει καλή τιμούλα και να πάρετε το σπιτάκι σας. Η αλήθεια είναι ότι το ενοίκιο δεν οφέλησε ποτέ κανέναν, και το δικό σου σπιτάκι είναι άλλο πράγμα. Και αφού μπορείτε να πάρετε δάνειο, ούτε να το συζητάς. Με το καλό, και είμαι υπέρ του πιο περιποιημένου σαφέστατα!!! Πάντως αν βοηθήσει η πεθερά σου, έχω την υποψία πως θα σας το χτυπάει μια ζωή!!! Evil or Very Mad
Τώρα όσον αφορά το μαγιώ, από τις καισαρικές μένει πάντα μια κοιλίτσα γιατί όπως μου είπε και η αδερφή μου η νοσοκόμα, από την τομή δεν καταφέρνει η κοιλιά να επανέρθει και μόνο με πλαστική μπορεί να γίνει ανόρθωση και επανατοποθέτηση στη θέση της, να δεις ο κοιλιακός μυς μου είπε, μάλλον όχι, μου το είπε με πιο ιατρικούς όρους, θα ξαναρωτήσω!!! Κι επειδή λοιπόν μου έμεινε λίγη κοιλίτσα από την καισαρική, ας την κρύψω με ολόσομο και ας αναδείξω τα αδύνατα πόδια μου, αφού δεν έχω και ψωμάκια, είναι ιδανική λύση. Αλλά τα ολόσωμα τα κάνουν πολύ φαρδιά, δηλαδή γεμάτα 3/4 και δεν μου αρέσει στο μαύρισμα και μισώ εκείνο που κάνουν και στα μπικίνι και σε όλα τα 3/4, που τα μαζεύουν στο κέντρο. Ήθελες να είναι στενό, πάρε μπραζίλ, πάρε στρινγκ, τι το μαζεύεις καλή μου; Δηλαδή, βγαίνεις έξω για καφέ, φοράς μάξι φούστα και τη μαζεύεις για να γίνει μίνι γιατί μετά απόφάσισες να δείξεις τα μπούτια σου και θέλεις να λιαστούν;
Άντε βρε με το διακαή πόθο. Εγώ πάντως δεν θα φορούσα ένα τίποτα όσο κορμάρα και να ήμουνα, να είναι λίγο λειψό και να προκαλεί, ναι. Να είναι ανύπαρκτο, δεν έχει γούστο. Όπως και στις παραλιές γυμνιστών, είναι ξενέρα. Και τα τόπλες είναι απογοήτευση Evil or Very Mad

https://asterakia.forumotion.net

4Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Σαβ Απρ 04, 2009 1:01 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Αγάπη μου δεν κατάλαβες. Δεν θα πάρουμε δάνειο από την τράπεζα αλλά από τα πεθερικά μου!! Σε εκείνους θα πληρώνουμε τη δόση ή μάλλον στην πεθερά μου. shocked Και για αυτό πρέπει να το ελέγξει ο άμεσα ενδιαφερόμενος, δηλαδή αυτός που πληρώνει για να έχουμε το ΟΚ! Αλλά αν δεν ρίξει την τιμή ο ιδιοκτήτης δεν μας βλέπω να το παίρνουμε γιατί όπως είπα είναι παλιό και θέλει για αρχή τουλάχιστον 10.000 ευρώ για να το φτιάξουμε.

Τώρα για το μαγιό και βέβαια θέλω ολόσωμο όχι γιατί έχω κοιλίτσα λόγω καισαρικών τομών αλλά γιατί είμαι μια φάλαινα με όλη τη σημασία της λέξεως. Είμαι 96 κιλά Embarassed και όλα στην περιοχή της κοιλιάς και του στομαχιού. Λίγο στα μπράτσα και λίγο στα μπουτάκια. Αρκετά τροφαντή έως χοντρή θα με έλεγες. :sad:

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

5Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Σαβ Απρ 04, 2009 1:24 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Συνεχίζουμε για το διαμέρισμα. Περιμένω τις απόψεις σας κορίτσια. Θα με βοηθήσουν πολύ. Very Happy

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

6Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Σαβ Απρ 04, 2009 1:36 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Από που ν΄αρχίζω και που να τελειώσω, καταρχήν θα τα πάρετε απο την πεθερά σου γιατί αυτή κάνει κουμάντο και τον πεθερό ενω ας πούμε τα λεφτά τα έβγαλε εκείνος γιατί η ίδια δεν δούλευε ή κάνω λάθος;
Κατά δεύτερον, έχουν δύο γιούς σωστά; Τους έδωσαν κάποια βοήθεια, κάποιο περιουσιακό στοιχείο για να τους βοηθήσουν στο ξεκίνημα της ζωής τους; Στο γάμο τους; Για να μην παρεξηγηθώ, δεν το θεωρώ απαραίτητο. Αλλά οι σωστοί γονείς που έχουν την οικονομική επιφάνεια και άνεση να βοηθήσουν τα παιδιά τους που το έχουν ανάγκη και μένουν στα νοίκια, πιστέυω ότι πρέπει να το κάνουν, και για τα δύο το ίδιο, και όχι με μορφή δανέιου σαφέστατα. Δεν ξέρω, συγνώμη κιόλας αλλά γιατί τα κρατάνε, για τα γεράματα τους ας πούμε; Αυτό κι αν μου φαίνεται χαζό, δηλαδή να έχεις και κάποια στην άκρη αλλά 170.000 ενώ μπορείς να βοηθήσεις τα παιδιά σου; Τέλος πάντων, ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά. Αλλά που σίγουρα θεωρώ αρρωστημένο είναι η ανασφάλεια των γονιών που κρατάνε περιουσιακά στοιχεία και χρήματα ως το τέλος της ζωής τους σαν ψυχαναγκασμό για να τους "κοιτάξουν" τα παιδιά τους, δηλαδή να αναγκάσω τα παιδιά μου να με φροντίσουν και να ενδιαφερθούν, να δείξουν αγάπη στο πρόσωπο μου, να νοιαστούν για την υγεία μου και για τα έσχατα χρόνια της ζωής μου από συμφέρον; Αυτό είναι τουλάχιστον άρρωστο και σίγουρα λυπηρό, για τους ανθρώπους που σκέφτονται έτσι. Ποσο λίγα πιστέυουν ότι έχουν δώσει στα παιδιά τους, πόσο λάθος τα έχουν μεγαλώσει, με πόση συναισθηματική ανπεπάρκια που πιστέυουν ότι δεν θα νοιαστούν, ότι θα τους πετάξουν στο δρόμο, σε κανένα γηροκομείο; Είτε επηρεαεμένα και απο τους/τις συζύγους τους, σαν άβουλα όντα; Τέτοια παιδιά μεγάλωσαν, τόσο περήφανοι είναι για τον εαυτό τους; Ο θεός εύχομαι να μη με κάνει ποτέ τέτοια μάνα και να μη μου δώσει ποτέ τέτοια παιδιά, που το να γίνουν τέτοια πιστεύω ότι εξαρτάται από μένα κατά μεγάλο ποσοστό. Αλλά η γονεϊκή σχέση δε μπορεί να είναι ποτέ σχέση συμφέροντος ή δοσοληψίας, τότε έχουμε χάσει και το ελάχιστο ήθος μας και τις ελάχιστες αρχές μας. Αχ, Ελιζάκι μου συγνώμη αλλά έχω πολύ κακή γνώμη για την πεθερά σου, δεν ξέρω, ίσως να φταίει το ότι εγώ δεν δίνω καμία αξία στα χρήματα όταν πρόκειται για ανθρώπους και όταν πρόκειται για τους ανθρώπους, αν χαίρομαι για κάτι στη ζωή μου είναι ότι είμαι γεναιόδωρος άνθρωπος και περισσότερο συναισθηματικά.
Το άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θέλει να κάνει κουμάντο το πιο σπίτι σας αρέσει και θέλετε να πάρετε, γιατί θέλει να ελέγχει και να επεμβαίνει στη ζωή σας, θα δώσει το ΟΚ γιατί πληρώνει λέει, γιατί; Όπως οι τράπεζες στέλνουν τον εκτιμητή ώστε να ξέρουν σε περίπτωση μη αποπληρωμης του δανείου, τι θα κατασχεσουν βάση της υποθήκης; Για να δει τι; Αν αξίζει τα λεφτά του; Γιατί θα σας το πάρει πίσω αν δεν είστε ενταξει στις δόσεις σας; ΄Η πρέπει να είναι του γούστου της; Δεν ξέρω, ίσως να είμαι εγώ πολύ στραβή και θέλω να παίρνω τις αποφάσεις με τον άντρα μου και θέλω να κάνουμε κουμαντο στη ζωή μας μόνοι μας, και ευτυχώς όλοι το έχουν καταλάβει, ο άντρας μου δεν αφήνει περιθώρια. Δε μου αρέσουν όσοι χώνουν τη μύτη τους παντού, και χαίρομαι όταν τους τρών΄οι κότες! Την είπα την κακία μου, δεν κρατήθηκα.
Sorry, βρε κοριτσάκι μου που σου τα λέω έτσι αλλά σου έχω το θάρρος και δεν το έκρυψα απο την αρχή ότι η πεθερά σου μου κάθεται στο στομάχι, να το πω; Και δεν συνηθίζω να είμαι εμπαθής και να διαμορφώνω γνώμη για ανθρώπους που δεν ξέρω αλλά... μου βγαίνει μια ξινίλα, ελπίζω να μην φαίνομαι πολύ χολομένη αλλά με μπουρλοτιάζεις ρε κοπελιά. Ο γραπτός λόγος είναι άκομψος και είναι και λιγο βαριά όσα λέω αλλά πως να τα γράψω...
Και μια τελευταία απορία, αν θέλεις απαντάς. Το σπίτι θα είναι στο όνομα του άντρα σου, λόγω του αγοραστή ή και στων δυό σας; ΄Η μήπως στα κορίτσια; Αν θέλεις απαντάς... kisses
Και με το καλό το σπιτάκι, γιατί όλα τα άλλα είναι δευτρεύοντα!!! wishes

https://asterakia.forumotion.net

7Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Σαβ Απρ 04, 2009 2:24 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν ξέρω τι έχουν συζητήσει κεκλεισμένων των θυρών γιατί αυτές οι συζητήσεις γίνονται όταν εγώ λείπω. Ευτυχώς που δεν συμφωνούν μαζί της ο πεθερός μου, ο κουνιάδος μου και ο άντρας μου (και δέχονται και τη δική μου γνώμη) γιατί τώρα θα μέναμε σε μια τρύπα που είχαμε βρει μόνο και μόνο επειδή ήταν δίπλα της.

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής. Όταν είπαμε να παντρευτούμε οι δικοί μου μας παραχώρησαν το σπίτι που μεγάλωσα για να μείνουμε και εκείνοι πήγαν στις γιαγιάδες μου. Κάποια στιγμή μετά από δίάφορα γεγονότα που συνέβησαν και έπρεπε να γυρίσουν οι δικοί μου στο σπίτι τους (δεν μου το έχουν γράψει ακόμα-αλλά και να ήταν στο όνομα μου δεν θα τους άφηνα στο δρόμο) εμείς πήγαμε στο διαμέρισμα που μένουμε σήμερα το οποίο το νοικιάζουμε. Έγιναν τόσο γρήγορα όλα αυτά που δεν προλαβαίναμε να κοιτάξουμε για αγορά διαμερίσματος. ΟΚ?

Οι δικοί μου με τον άντρα μου τσακώθηκαν και ψυχράνθηκαν κάπως οι σχέσεις με τα πεθερικά μου. Μετά από τρία χρόνια και ενώ του άντρα μου του έχουν δώσει δύο διαμερίσματα τα οποία νοικιάζει (είναι μικρά δεν μας χωράνε) αποφάσισαν να βοηθήσουν να πάρουμε δικό μας σπίτι για να μην μπλέξουμε με τις τράπεζες και τα δάνεια. Τώρα ποιος είπε να πληρώνουμε και καλά "δόση" στην πεθερά μου αυτό δεν το ξέρω γιατί όπως είπα παραπάνω εγώ δεν είμαι στις αρχικές συζητήσεις παρά μόνο όταν βλέπουμε το διαμέρισμα. Και ευτυχώς δηλαδή που με ρωτάει και τη γνώμη μου γιατί αλλιώς δεν θα είχα συμφωνήσει για το όλο σκηνικό. Στην τελική υπάρχουν και δύο παιδιά στη μέση που οφείλουμε να τα σκεφτούμε όλοι έτσι; Και μετά από εμάς σε εκείνα θα μείνουν. Το σπίτι από όσο ξέρω θα μπει στο όνομα του άντρα μου. Εγώ δόξα το Θεό δεν χρειάζεται να μπω μέσα (ίσως μετά με βάλει και εμένα δεν ξέρω) αφού από τους δικούς μου έχω δύο σπίτια να πάρω. Δεν χρειάζομαι κι άλλα.

Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί μέχρι στιγμής ο ιδιοκτήτης δεν τον έχει πάρει τηλέφωνο τον άντρα μου ακόμα και έχω αρχίσει και φοβάμαι ότι δεν θα δεχτεί να μας κόψει τα 10.000 που του ζητήσαμε. Και είναι κρίμα γιατί το σπίτι είναι ωραίο αν εξαιρέσουμε την παλαιότητα του.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

8Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Κυρ Απρ 05, 2009 11:08 pm

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Ελιζακι.. καταρχην συγνωμη που περνω το λογο. Εχεις δικιο εν μερη. Σιγουρα πρεπει να σκεφτομαστε τα παιδια μας και να κανουμε οτι ειναι δυνατον καλυτερο γι'αυτα...ομως.. ειμαι οπαδος της αποψης.. μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα. Ισως ακουγεται λιγο "περιεργο" οπως στο λεω και δεν θελω να με παρεξηγησεις. Οι περιγραφες που μας εχεις κανει για την πεθερα σου, δεν μου εχει αφησει και την καλυτερη των εντυπωσεων για αυτη τη γυναικα. Να εισαι σιγουρη πως τα κοριτσια σου θα ειναι ευτυχισμενα και με 1 σπιτι λιγοτερο στο ονομα τους. Στο κατω-κατω δεν εχουμε ιδεα τι θα θελουν στο μελλον τα παιδια μας. Ετσι σκεφτομαι και εγω, οπως εσυ, μερικες φορες (να κανω κι αυτο για το Σωτηρη, να αγορασω κι εκεινο, κτλ κτλ)..ενω αλλες φορες παλι.. δεν θελω με δικες μου επιλογες να εγκλωβισω τον γιο μου. Τελος παντων... εγω πιστευω πως με το δανειο τραπεζης (αν και τωρα τα πραγματα εχουν δυσκολεψει) θα εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο απο οτι απο το πεθεροδανειο. Εσυ γνωριζεις ομως καλυτερα.. ισως αν της πεις οτι ειναι για τα κοριτσια κτλ..κτλ.. να την γλυκανεις λιγο... και ανακατευτει οσο το δυνατον λιγοτερο. Αυτο που θελω να σου πω..ειναι καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις.. και να ερθουν ολα ευνοικα και οπως ακριβως τα σκεφτεσαι !!!!

9Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Κυρ Απρ 05, 2009 11:26 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Το θέμα όμως είναι Ευγενεία μου ότι όπως είπα και πιο πάνω:

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν ξέρω τι έχουν συζητήσει κεκλεισμένων των θυρών γιατί αυτές οι συζητήσεις γίνονται όταν εγώ λείπω.

Δυστυχώς η απόφαση για αγορά διαμερίσματος έχει ήδη παρθεί. Απλά προσπαθώ και εγώ να βοηθήσω με τη γνώμη μου που ευτυχώς την ακούν να καταλήξουμε σε κάτι καλό και ευρύχωρο για όλους μας.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

10Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Δευ Απρ 06, 2009 12:23 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Α, ρε αφου μιλησε η Κρητικιά μας και μετά απ΄όσα είπε ως χαρακτηριστικό παράδειγμα "δε σηκώνω μύγα στο σπαθί μου", τι να πω κι εγώ; Καταρχήν είμαι μαζί σου, όχι επειδή φοβάμαι μη με μπαλοτάρεις laughing αλλά μάλλον ο "τσαμπουκάς" που φυσάει ο Βαρδάρης στη Θεσσαλονίκη, είναι σαν τον Κρητικό "τσαμπουκά".
Και τώρα σοβαρά, έχω να πω ότι μου τη δίνουν οι συζητήσεις όταν λείπεις Ελίζα και μάλιστα για θέματα που σε αφορούν τόσο άμεσα, και σ΄αυτό θα διαφωνήσω με τον άντρα σου, γιατί δεν ξέρει να επιβάλει την παρουσία σου. Δεν πρόκειται για κάτι που δεν σε επηρεάζει άμεσα, το αντίθετο ακριβώς πρόκειται για το σπίτι που θα ζήσεις, που θα μεγαλώσεις τα παιδιά σου, και για την αγορά του ή όχι, που αποτελεί οικογενειακό έξοδο και ακόμη και να μη δούλευες τα οικονομικά και το πορτοφόλι είναι κοινό σε μια οικογένεια και ότι το πειβαρύνει και μάλιστα τόσο σημαντικές αποφάσεις, πόσο μάλλον τώρα που εργάζεσαι και συνεισφέρεις οικονομικά και δεν τρως τα λεφτά σου σε λούσα...
Δε μπορώ να δεχτώ επίσης το "η απόφαση έχει παρθεί", θα στο πω χύμα, ρε συ πουλάκι μου που λέμε κι εμείς στη Θεσσαλονίκη, είσαι πολύ καλή και το ψιλοεκμεταλλεύονται αυτό, τσαμπουκαλέψου και λίγο, με την καλή έννοια, δε μπορούν να παίρνουν οι άλλου ερήμην σου αποφάσεις ζωής για σένα και τα παιδιά σου. Μου θυμίζει πολύ χωριό, η όλη κατάσταση και μια νύφη που την πήραμε, λες και την πήραν όλοι μαζί, την παντρευτήκαμε, επίσης όλοι μαζί, και αποφασίζουμε για το υπόλοιπο της ζωής της. Με εξοργίζει αυτή η αντίληψη κάποιων. Και πιο πολύ με εξοργίζει το ότι έχει λόγο ο κουνιάδος σου, και δεν έχεις εσύ; Από που κι ωσπου;
Μετά διαβάζω το προσπαθώ να βοηθήσω με τη γνώμη μου, να βοηθήσεις όλους τους υπόλοιπους να πάρουν τη σωστή απόφαση για σένα και τα παιδιά σου; Αυτό μου φαίνεται λίγο σαν επιτήρηση, μου θυμίζει πως έπαιρνε ο μπαμπάς της Μπρίτνεϊ Σπίαρς αποφάσεις γι΄αυτήν αλλά εκεί υπήρχε λόγος, και μετά εκείνο το ευτυχώς που μ΄ακούνε, συγνώμη ρε Ελιζα αλλά με αποτελείωσε, ευτυχώς που λαμβάνουν υπόψιν το πιο ευρύχωρο και καινούριο και γενικά το καλύτερο για τα παιδιά σου; Δε μου πέφτει και λόγος ρε Ελιζάκι, και όσοι είναι έξω απ΄το χορό πολλά τραγούδια λένε και όταν δεν ξέρουν ακόμη περισσότερα αλλά πρέπει να σε ακόυνε και να σε παρακούνε, με την έννοια του ακόμη παραπάνω, και όχι σαν χάρη και όχι ευτυχώς αλλά γιατί αυτό είναι το λογικό και το σωστό, γιατί είστε μια οικογένεια και πρέπει να σε αντιμετωπίσουν έτσι, σαν ισότιμο μέλος να το πω; Και στην τελική, δεν σας το κάνουν δώρο το σπίτι τα πεθερικά σου, ούτε το είχαν απο πριν, για να ισχύει το "τους χάριζαν ένα γάϊδαρο και τον κοίταζαν στα δόντια", σας το παίρνον ύπο τύπο δανείου και προσβλέπουν στην αποπληρωμή του, οπότε ο λόγος σου μετράει καθοριστικά, πολύ, πάρα πολύ, είναι απόφαση δική σου και του άντρα σου μόνο.
Τέλος και κλείνω, γιατί αισθάνομαι πως γίνομαι και επίκριτική αλλά κούκλα μου, ειλικρινά αν θα σου ευχόμουν κάτι θα ήταν να είσαι πιο δυναμική και να παίρνεις εσύ τις αποφάσεις που σε αφορούν και να πατάς και λίγο πόδι παραπάνω. Η οικογένεια που αποφασίζει πλέον είστε εσύ και ο άντρας σου και ο λόγος που θα έπρεπε να πέφτει στα πεθερικά σου είναι "θέλετε να μας δώσετε 170.000 ευρώ για το σπίτι που αποφασίσαμε να αγοράσουμε, μπορείτε; Ναι ή ου και τέρμα." ως εκεί και καμία ανάμειξη περαιτέρω. Όπως τα λέει κι η Ευγενία, καλύτερα με δάνειο και επειδή έχω δουλέψει και σε τράπεζα ξέρω ότι εφόσον ο άντρας σου είναι δημόσιος υπάλληλος και εσύ έχεις σταθερή εργασία εδώ και δύο χρόνια, και έχει και περιουσιακά στοιχεία ο άντρας σου δύο σπίτια και ενοίκια ως έξτρα εισοδήματα από αυτά δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομύριο να σας απορρίψουν το δάνειο, τώρα ειδικά που δεν ζητάνε και πολλοί λόγω των κρίσης και των νέων φορολογικών ρυθμίσεων, δίνουν δάνεια πιστέυω εκτός κι αν κάποιος έχει κι άλλες οφειλες.
Έγραψα ένα κάρο και σε ζάλισα αλλά το βασικό είναι, και θα στο πω χοντρά, να μην είσαι έρμαιο ξένων αποφάσεων και να κάνεις κουμάντο κι εσύ. Το ξέρεις ότι μονο το καλό σου θέλω, γι΄αυτό και στο λέω τόσο έξω από τα δόντια και είμαι και αυστηρή, πες το, ναι. Αλλά ο γραπτός λόγος δεν έχει συναισθήματα και ακούγεται πολύ τσεκουράτος. Ένα είναι σίγουρο, μπορεί να ακουστώ σκληρήή κακιά, αλλά δίκαιη και ειλικρινης.

https://asterakia.forumotion.net

11Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Δευ Απρ 06, 2009 12:44 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Βρε Μαράκι μου το ξέρω ότι θέλεις το καλό μου και η άποψη σου δεκτή όπως και της Ευγενίας και ολονών. Όλα αυτά που λες και για το δάνειο κλπ τα έχω πει και έχω τσακωθεί με όλους και άκρη δεν έχω βγάλει ούτε καν με τον άντρα μου. Από τη στιγμή που είπε η πεθερά μου να μας δώσει τα λεφτά για να μην μπλέξουμε με τράπεζες έχει αρχίσει και η αντίστροφη μέτρηση. Και πραγματικά δεν ξέρω αν ήταν τα πεθερικά μου που πρότειναν να πληρώνουμε κάτι για το "δάνειο" που θα μας δώσουν ή ο άντρας μου.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

12Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Δευ Απρ 06, 2009 1:31 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Ελιζάκι μου πιστέυω ότι χρειάζεται μια καλή, ήρεμη και επικοδομητική συζήτηση με τον άντρα σου, να κάτσετε, να τα βρείτε και να συννενοηθείτε. Να ρωτήσεις ποιανού ιδέα ήταν να δίνετε κάτι, και πόσο είναι αυτό το κάτι και κάθε πότε. Πες του πως θέλεις να ξέρεις, και έχεις κάθε δικαίωμα δηλαδή, ρίξτο και λίγο στο φιλοτιμο και πιστέυω ότι θα σου πει.

https://asterakia.forumotion.net

13Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Δευ Απρ 06, 2009 1:35 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Τώρα είναι αργά. Εδώ κοντεύουμε να το κλείσουμε το σπίτι.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

14Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Δευ Απρ 06, 2009 2:10 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Να το κλείσετε το σπίτι βρε κοριτσάρα μου αλλά να μην ξέρεις κιόλας; Έστω από περειέργια ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να μην ξέρεις πια, αφού δεν υπάρχει περίπτωση υπαναχώρησης και ο κύβος ερρίφθη, θα μπορείς τουλάχιστον να επικαλεστείς αργότερα ότι δεν ερωτήθηκες και οι αποφάσεις πάρθηκαν ερήμην σου και θα μπρείς να διαφωνήσεις αν δεν συμφωνείς με κάτι!!! innocent

https://asterakia.forumotion.net

15Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Δευ Απρ 06, 2009 3:00 pm

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

tinkerbell έγραψε:Να το κλείσετε το σπίτι βρε κοριτσάρα μου αλλά να μην ξέρεις κιόλας; Έστω από περειέργια ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να μην ξέρεις πια, αφού δεν υπάρχει περίπτωση υπαναχώρησης και ο κύβος ερρίφθη, θα μπορείς τουλάχιστον να επικαλεστείς αργότερα ότι δεν ερωτήθηκες και οι αποφάσεις πάρθηκαν ερήμην σου και θα μπρείς να διαφωνήσεις αν δεν συμφωνείς με κάτι!!! innocent

Ακριβώς αυτό! wide smile

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

16Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Απρ 07, 2009 10:53 am

Ina

Ina
Star Members
Star Members

Cool Τι εγεινε με το σπιτι Laughing

17Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Απρ 07, 2009 10:58 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Δε λέω προς το παρόν για να μη το γρουσουζέψω γιατί είμαστε σε καλό δρόμο. Μόλις τελειώσουν όλα και πάνε καλά θα σας πω λεπτομέρειες. Υπομονή μέχρι την Πέμπτη κορίτσια μου. little hug

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

18Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Απρ 07, 2009 11:14 am

Ina

Ina
Star Members
Star Members

oregonian Αντε με το καλο happy

19Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Απρ 07, 2009 11:32 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

thanks

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

20Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Απρ 07, 2009 11:36 am

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Δε μπορώ να πω ότι δεν έχεις δίκιο, σε πήραμε από τα μούτρα και αν σκεφτείς ότι με τόσες συζητήσεις κεκλεισμενων των θυρών, το γλωσσόφαγε η πεθερά σου, κι εμείς γλωσσοφάγαμε αυτήν, κι όχι αδίκως μάλιστα... laughing
Σου εύχομαι κι εγώ κοριτσάκι με το καλό!!! Από το στόμα μας και στου θεού τ΄αυτί... pray

https://asterakia.forumotion.net

21Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Απρ 07, 2009 11:42 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

little hug thanks

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

22Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Απρ 07, 2009 2:57 pm

μαρια

μαρια
Star Members
Star Members

Με το καλό και από εμένα το δικό σας σπιτάκι, να το κάνετε όπως το έχετε ονειρευτεί! cloud9 να γίνει super stars
Να γλιτώσετε από το ενοίκιο, τουλάχιστον στην αγορά τα λεφτά σου πιάνουν τόπο Wink

23Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τρι Μάης 05, 2009 10:52 pm

ΚΑΤΙΑ

ΚΑΤΙΑ
Moderator
Moderator

ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΣΥΜΠΕΘΕΡΑ?ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΣΠΙΤΙ?ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.

24Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τετ Μάης 06, 2009 9:09 am

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Τελικά το σπίτι τζίφος κορίτσια. Ο κύριος δεν την κατεβάζει την τιμή δυστυχώς. :sad:

Συμπεθέρα συγγνώμη που δεν σε πήρα τηλέφωνο χθες αλλά αδιαθέτησα, πονούσα και την έπεσα για ύπνο από νωρίς. Σήμερα θα σε πάρω να μιλήσουμε. trilly

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

25Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Empty Απ: Μαλλον βρήκαμε σπίτι... Τετ Μάης 06, 2009 9:15 pm

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Εσείς να΄στε καλά, θα βρεθεί άλλο!!!

https://asterakia.forumotion.net

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης