Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Νυστεία και Κοινωνία των παιδιών!

+2
Mamma El
Kalli
6 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Πλησιάζει το Πάσχα και όπως κάθε χρόνο φροντίζω εκείνες τις ημέρες να πάω να κοινωνήσω τα παιδιά. Τελευταία κάποιοι γνωστοί μου λένε "μα δε θα κάνεις νυστεία στα παιδιά;" όχι τους λέω κι εγώ δεν θα κάνω νυστεία στα παιδιά. Τους φαίνεται παράξενο περίεργο, και μάλιστα μου λένε γιατί να μην τα πηγαίνω και πιό συχνά για κοινωνία.
Προσωπικές μου αντιλήψεις είναι οι εξής... ότι από όσο ξέρω, η νυστεία συνεπάγεται ότι θα πρέπει να εξομολογηθείς, μετά νηστεύεις και κοινωνάς για να ξεκινήσει ουσιαστικά καινούριος κύκλος, δηλαδή φεύγουν υποτίθεται οι αμαρτίες που έχεις κάνει και με την εξομολόγηση και την νυστεία και τέλος την κοινωνία συγχωρήσε και συνεχίζεις άνευ αμαρτιών. Τα παιδιά από που και ως πού να έχουν αμαρτίες και να τα υποβάλω σε νυστεία και κοινωνία κάθε τρίς και λίγο... Μπορεί σε κάποιους να φαίνονται πολύ προοδευτικά όλα αυτά... μπορεί εγώ να κάνω κάπου λάθος...
Πείτε μου όμως πού κάνω λάθος ;;; Γιατί μπορεί να μην ξέρω κάτι και να έχω παραλήψει όντως κάποια πράγματα. Δεν θα αναφέρω τις σχέσεις μου με την εκκλησία και τους παππάδες γιατί μόνο καλές δεν είναι! Και από πότε δηλαδή κάποιος θεωρείται ότι έχει αμαρτίες, από ποιά ηλικία; Γιατί το έχω ακούσει κι αυτό... ότι από την ημέρα που γεννιόμαστε έχουμε αμαρτίες... Νυστεία και Κοινωνία των παιδιών! 957451

http://myownkallisblog.blogspot.com

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Σωστά τα λες.
Και ξέρεις τι μου θύμησες τώρα;
Όταν ήταν μωρό η Νεφέλη είχε λυσσάξει η πεθερά μου μετά τα γενέθλια της, στης Παναγίας επειδή έχει το όνομα της (το δεύτερο είναι Μαρία) να την κοινωνήσω.
Υπέκυψα και εγώ και πήγαμε τελικά.
Έλα όμως που το παιδί δεν άντεξε το κρασάκι και το έβγαλε πάνω στο καλιμαύκι (καλά το έγραψαWink του παπά.
Και ξέρεις τι γύρισε και μου είπε: "Πω πω αμαρτία!" shocked
Τι αμαρτία βρε; Που το έφτυσε ή που σου λέρωσε τη φορεσιά; Evil or Very Mad

Ε, από τότε δεν έχω ξαναπατήσει το πόδι μου!
Σήμερα όπως και πέρσι η ίδια το ζήτησε και αφού το ήθελε την άφησα.
Αλλά της είπα ότι δεν πρέπει να πιει γάλα, ούτε να φάει κάτι γιατί δεν θα την αφήσουν.
Της εξήγησα και τι σημαίνει η Θεία Κοινωνία.
Αλλά γενικώς εμείς δεν νηστεύουμε σχεδόν ποτέ!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

Α θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σας η κοινωνία ξέρετε τι είναι ?

Είναι το σώμα και το αίμα του κύριο με αυτόν τον τρόπο ερχόμαστε σε κοινωνία με τους άλλους χριστιανούς αυτό μας κάνει χριστιανούς και όχι τα λόγια μονό

Αν και εφόσον θέλουμε να λεγόμαστε χριστιανή πρέπει να τηρούμε τους κανόνες τις χριστιανικής και ορθόδοξης εκκλησιά μη κάνοντας τα σωστά δεν είμαστε χριστιανή..


Είμαστε πολύ χλιαροί ο χριστός δεν θέλει χλιαρούς θέλει ζεστούς- καυτούς και μαχίμους ζηλωτές στο πλευρό του


ΟΧΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ

Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ
ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ
ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Σε τί δεν συμφωνείς δηλαδή, γιατί δεν κατάλαβα...

Όλα αυτά τα ξέρω που λες. Όμως η Νυστεία σε καμία περίπτωση δεν γίνεται με το ζόρι ούτε τίποτα. Και η σωστή Νυστεία υπάγεται προτίστος και εξομολόγηση.
Σε σχέση με τα παιδιά που λέμε, σε τί δεν συμφωνείς;

http://myownkallisblog.blogspot.com

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

Kalli έγραψε:Σε τί δεν συμφωνείς δηλαδή, γιατί δεν κατάλαβα...

Όλα αυτά τα ξέρω που λες. Όμως η Νυστεία σε καμία περίπτωση δεν γίνεται με το ζόρι ούτε τίποτα. Και η σωστή Νυστεία υπάγεται προτίστος και εξομολόγηση.
Σε σχέση με τα παιδιά που λέμε, σε τί δεν συμφωνείς;


Δεν συμφωνώ με την όλοι σκέψη σας για το θέμα ….

Τι αμαρτίες έχουν τα μικρά ….? πχ αμαρτία για ένα παιδάκι είναι πχ το ψέμα στην μαμά αντίθετα στους μεγάλους αυτό είναι μικρό παράπτωμα
απλά πρέπει να μπουν σε μια σειρά από πολύ νωρίς

Τα παιδία είναι χριστιανοί ναι η όχι ?

Αν είναι πρέπει να νηστέψουν και να εξομολογούνται υπάρχουν άλλοι κανόνες για τα νήπια ένας κάλος πνευματικός θα σε διαφώτιση για το πώς και από ποια ηλικία νηστεύουν τα παιδία .

Φυσικά η εξομολόγηση είναι μια καλή συνήθεια και μια καλή αρχή για τα παιδια

giotanik33

giotanik33
Star Members
Star Members

Εμείς τα καλοκαίρια στις διακοπές κάνουμε πολύ παρέα με έναν παπά που νοικιάζει κάθε χρόνο το διπλανό δωμάτιο. Αυτός και η παπαδιά νυστεύουν κανονικά, όπως πρέπει. Τα κοριτσάκια του (η μεγάλη 2α δημοτικου και η μικρη προνήπια) δεν τα νυστεύει γιατί ακριβώς τα παιδάκια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΜΑΡΤΙΕΣ. Έλεος πια. Έχει δίκιο η Κάλλη. Αν δεν εξομολογηθούμε εμείς οι μεγάλη δεν έχει ουσία. Εγώ είχα πάει το Γιώργη όταν ήταν 1 και κάτι να τον κοινωνήσω. Μόλις του έβαλε την κοινωνία ο παπάς στο στόμα, έβαλε τα κλάματα. Αντίδωρο δεν είχε εκεί δίπλα όπως θα έπρεπε...και για να μην του φύγει η κοινωνία απο το στόμα του έβαλα την πιπίλα. Ε λοιπόν με ξεφτύλισε (όπως ακριβώς το λέω). Στο μικρόφωνο κιόλας...άρχισε να φωνάζει γιατί έβαλα την πιπίλα. Ντράπικα τόσο πολύ που έφυγα κλαίγοντας απο την εκκλησία. Και ξέρω οτι δεν θα έπρεπε να τη βάλω αλλά αν δεν την έβαζα η κοινωνία θα έπεφτε κάτω. Μπορούσε να μου το πεί με καλό και συμβουλευτικό τρόπο και όχι έτσι. Τον πάω πάντα να τον κοινωνίσω αλλά σε άλλη εκκλησία... και ποτέ δεν μου έχουν δημιουργήσει πρόβλημα.

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Σε ένα παιδάκι 1 ετών και 3 ετών και 5 τί θα εξομολογηθεί δηλαδή;; Το ότι είπε ψέμα στην μαμά;; Ότι πρέπει να το εξομολογηθεί στον παπά επειδή είναι αμαρτία, διαφορετικά δεν θα είναι καλός Χριστιανός;;;;
Χριστιανός γίνεται κάποιος επειδή από μωρό, πριν καν καταλάβει τί είναι Θρησκεία καν, τα βαφτίζουμε επειδή έτσι πρέπει, δεν θα μπω όμως σε αυτή την διαδικασία. Το ότι είσαι Χριστιανός συνεπάγεται πολλά πράγματα. Αλλά το ότι έχουν αμαρτίες και τα παιδιά και πρέπει να ακολουθούν το πρόγραμμα που λες, δεν το δέχομαι. Δέχομαι ότι διαφωνείς, αλλά δεν δέχομαι την γνώμη σου. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Το να πηγαίνουμε και να βλέπουμε μόνο προς την μία κατεύθυνση και να μην βλέπουμε λίγο μακρύτερα, είναι απλά καταστροφικό! Ας μην διαβάζουμε μόνο τις γραμμές, αλλά και ανάμεσα στις γραμμές.

http://myownkallisblog.blogspot.com

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Το να βάλεις ένα παιδί στη διαδικασία της εξομολόγησης είναι για αυτό μια ιδιαίτερα ψυχοφθόρα διαδικασία. Θα του δημιουργήσεις συναισθήματα ενοχής για κάτι που στην ουσία δεν μπορεί να καταλάβει. Τι έχει κάνει και πρέπει να υποστεί όλο αυτό; Και τι θα του προσφέρει όλο αυτό; Γαλήνη στην ψυχή; Πολύ αμφιβάλω. Θα του δημιουργήσει τύψεις, ιδιαίτερα αν το "συμβουλέψει" ο ιερέας, και δεν θα μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα στην καθημερινή του ζωή. Γιατί και οι αταξίες των παιδιών, τα "ψέματα" που λένε είναι μέρος της ανάπτυξης τους. Με αυτόν τον τρόπο τους κόβουμε τα φτερά και την ελευθερία της έκφρασης τους. Τα βάζουμε στη διαδικασία να σκέφτονται αν αυτό που πρόκειται να κανουν είναι αμαρτία ή όχι. Έννοιες που δεν κατανοούν τα μικρά παιδιά!
Ούτε εγώ πιστεύω ότι τα παιδιά κουβαλάνε αμαρτίες. Αν είναι δυνατόν! Ούτε θέλω να μπω στη διαδικασία να πιστέψω ότι στο μέλλον θα πηγαίνεις το μικρό σου για εξομολόγηση.
Η μεγάλη μου κόρη κοινώνησε φέτος γιατί εκείνη το θέλησε. Και μάλιστα εκείνη θέλησε να μην πιει γάλα το πρωί. Δεν την πίεσε κανένας.
Εγώ δεν είμαι της εκκλησίας. Πιστεύω,αλλά πιστεύω με το δικό μου τρόπο. Δεν δέχομαι όλους αυτούς τους ιερείς που θέλουν να το παίξουν πνευματικοί πατέρες μας και ψάχνουν να βρουν από που θα μας τα αρπάξουν. Ακόμα και τώρα με αυτά που βλέπω τις τελευταίες μέρες στις τηλεοράσεις με κάνουν να τους σιχαίνομαι ακόμα περισσότερο.
Δεν τους βάζω βέβαια όλους στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν και ιερείς που ενδιαφέρονται για το ποίμνιο τους και βοηθούν όσο μπορούν. Αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και μόνο!!!!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

Δυστυχώς δεν μπορώ μέσα από ένα φόρουμ να αλλάξω τις άποψης σας όφειλα να πω και την άλλη πλευρά την πλευρά τις εκκλησίας που
ΕΙΤΕ ΘΕΛΕΤΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΠΛΕΥΡΑ

Αν θέλουμε να λεγόμαστε χριστιανή οφείλουμε να πράττουμε σωστά .
Τα περί παπάδων και γενικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη δεν θα λογοδοτήσω μπροστά σε κανένα παπά στην ώρα τις κρίσις αλά μπροστά ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ….

Και εγώ μπορώ να πω χίλια πράγματα και χίλιες δικαιολογίες για κάτι αλά το σωστό είναι να κοινωνούν και να εξομολογούνται από πολύ μικρά .. .. εσείς κάντε ότι νομίζετε …

ο πνευματικός είναι ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ

ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΚΑΤΑΓΡΑΜΜΑ ΤΙΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΙΕΣ ?

ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ?

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Mamma El έγραψε:Το να βάλεις ένα παιδί στη διαδικασία της εξομολόγησης είναι για αυτό μια ιδιαίτερα ψυχοφθόρα διαδικασία. Θα του δημιουργήσεις συναισθήματα ενοχής για κάτι που στην ουσία δεν μπορεί να καταλάβει. Τι έχει κάνει και πρέπει να υποστεί όλο αυτό; Και τι θα του προσφέρει όλο αυτό; Γαλήνη στην ψυχή; Πολύ αμφιβάλω. Θα του δημιουργήσει τύψεις, ιδιαίτερα αν το "συμβουλέψει" ο ιερέας, και δεν θα μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα στην καθημερινή του ζωή. Γιατί και οι αταξίες των παιδιών, τα "ψέματα" που λένε είναι μέρος της ανάπτυξης τους. Με αυτόν τον τρόπο τους κόβουμε τα φτερά και την ελευθερία της έκφρασης τους. Τα βάζουμε στη διαδικασία να σκέφτονται αν αυτό που πρόκειται να κανουν είναι αμαρτία ή όχι. Έννοιες που δεν κατανοούν τα μικρά παιδιά!
Ούτε εγώ πιστεύω ότι τα παιδιά κουβαλάνε αμαρτίες. Αν είναι δυνατόν! Ούτε θέλω να μπω στη διαδικασία να πιστέψω ότι στο μέλλον θα πηγαίνεις το μικρό σου για εξομολόγηση.
Η μεγάλη μου κόρη κοινώνησε φέτος γιατί εκείνη το θέλησε. Και μάλιστα εκείνη θέλησε να μην πιει γάλα το πρωί. Δεν την πίεσε κανένας.
Εγώ δεν είμαι της εκκλησίας. Πιστεύω,αλλά πιστεύω με το δικό μου τρόπο. Δεν δέχομαι όλους αυτούς τους ιερείς που θέλουν να το παίξουν πνευματικοί πατέρες μας και ψάχνουν να βρουν από που θα μας τα αρπάξουν. Ακόμα και τώρα με αυτά που βλέπω τις τελευταίες μέρες στις τηλεοράσεις με κάνουν να τους σιχαίνομαι ακόμα περισσότερο.
Δεν τους βάζω βέβαια όλους στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν και ιερείς που ενδιαφέρονται για το ποίμνιο τους και βοηθούν όσο μπορούν. Αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και μόνο!!!!

mamaleyteraki.. ασφαλως δεχομαι το δικαιωμα να λες και να φωναζεις την αποψη σου.. αλλα πιστευω οτι η MammaEl με καλυψε πληρως με τα λεγομενα της και συγκλινω προς την αποψη αυτη. Καλα κανεις και λες καποια πραγματα οπως τα πιστευεις η τα γνωριζεις, διοτι ισως καποιοι απο μας να μην γνωριζουν την επισημη αποψη της εκκλησιας επι του θεματος. Ολοι μας εδω με προσοχη ,ακουμε αυτα που λες.. Οι πληροφοριες ολες αυτες ειναι καλοδεχουμενες.. τις ακουμε.. τις επεξεργαζομαστε.. καποιοι τις αποδεχονται και καποιοι αλλοι οχι... ειναι αυτο που λεμε ελευθερη βουληση.. και φυσικα ο καθενας κρινεται, τελικα, για τις πραξεις και τα εργα του.

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

eugenia έγραψε:
Mamma El έγραψε:Το να βάλεις ένα παιδί στη διαδικασία της εξομολόγησης είναι για αυτό μια ιδιαίτερα ψυχοφθόρα διαδικασία. Θα του δημιουργήσεις συναισθήματα ενοχής για κάτι που στην ουσία δεν μπορεί να καταλάβει. Τι έχει κάνει και πρέπει να υποστεί όλο αυτό; Και τι θα του προσφέρει όλο αυτό; Γαλήνη στην ψυχή; Πολύ αμφιβάλω. Θα του δημιουργήσει τύψεις, ιδιαίτερα αν το "συμβουλέψει" ο ιερέας, και δεν θα μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα στην καθημερινή του ζωή. Γιατί και οι αταξίες των παιδιών, τα "ψέματα" που λένε είναι μέρος της ανάπτυξης τους. Με αυτόν τον τρόπο τους κόβουμε τα φτερά και την ελευθερία της έκφρασης τους. Τα βάζουμε στη διαδικασία να σκέφτονται αν αυτό που πρόκειται να κανουν είναι αμαρτία ή όχι. Έννοιες που δεν κατανοούν τα μικρά παιδιά!
Ούτε εγώ πιστεύω ότι τα παιδιά κουβαλάνε αμαρτίες. Αν είναι δυνατόν! Ούτε θέλω να μπω στη διαδικασία να πιστέψω ότι στο μέλλον θα πηγαίνεις το μικρό σου για εξομολόγηση.
Η μεγάλη μου κόρη κοινώνησε φέτος γιατί εκείνη το θέλησε. Και μάλιστα εκείνη θέλησε να μην πιει γάλα το πρωί. Δεν την πίεσε κανένας.
Εγώ δεν είμαι της εκκλησίας. Πιστεύω,αλλά πιστεύω με το δικό μου τρόπο. Δεν δέχομαι όλους αυτούς τους ιερείς που θέλουν να το παίξουν πνευματικοί πατέρες μας και ψάχνουν να βρουν από που θα μας τα αρπάξουν. Ακόμα και τώρα με αυτά που βλέπω τις τελευταίες μέρες στις τηλεοράσεις με κάνουν να τους σιχαίνομαι ακόμα περισσότερο.
Δεν τους βάζω βέβαια όλους στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν και ιερείς που ενδιαφέρονται για το ποίμνιο τους και βοηθούν όσο μπορούν. Αλλά είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού και μόνο!!!!

mamaleyteraki.. ασφαλως δεχομαι το δικαιωμα να λες και να φωναζεις την αποψη σου.. αλλα πιστευω οτι η MammaEl με καλυψε πληρως με τα λεγομενα της και συγκλινω προς την αποψη αυτη. Καλα κανεις και λες καποια πραγματα οπως τα πιστευεις η τα γνωριζεις, διοτι ισως καποιοι απο μας να μην γνωριζουν την επισημη αποψη της εκκλησιας επι του θεματος. Ολοι μας εδω με προσοχη ,ακουμε αυτα που λες.. Οι πληροφοριες ολες αυτες ειναι καλοδεχουμενες.. τις ακουμε.. τις επεξεργαζομαστε.. καποιοι τις αποδεχονται και καποιοι αλλοι οχι... ειναι αυτο που λεμε ελευθερη βουληση.. και φυσικα ο καθενας κρινεται, τελικα, για τις πραξεις και τα εργα του.

Αυτός είναι ο σκοπός μου απλά να πω και την άλλη πλευρά που από μωρό διδάχτηκα απλά οι άγνοια μερικές φορές μας κάνει να μην αποδεχόμαστε και να μακρηγορούμε για τα ποιο απλά και κατανοητά θέματα
Θα προσπαθήσω να βάλω ολοκληρωμένα άρθρα γύρο από το θέμα όταν βρω χρόνο..
Δεν θέλησα να επιτεθώ σε κανένα επί προσωπικού και εγώ αγωνιστής είμαι σε ένα Δύσκολο και δυσπρόσιτο δρόμο ούτε εγώ ΕΙΜΑΙ Η ΤΕΛΕΙΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΚΙΟΛΑΣ

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

"Η ΝΗΣΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ"

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας - 3ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης

Υπεύθυνοι δάσκαλοι: Μαυρομάτη Δήμητρα - π. Τσικόπουλος Αθανάσιος



Εισαγωγή

Αρκετές φορές απασχόλησε, το Σύλλογο διδασκόντων, η αναστάτωση που δημιουργείται στην εκκλησία, κατά τους προγραμματισμένους εκκλησιασμούς του Σχολείου, την ώρα της Θείας Κοινωνίας. Πολλοί μαθητές ζητούν να κοινωνήσουν ενώ έχουν πιει « μόνο γάλα » ή ακόμη χωρίς να το γνωρίζουν οι γονείς.Το πρόβλημα αυτό μεταφέρθηκε στις τάξεις, για να δοθούν οι ανάλογες εξηγήσεις από τους δασκάλους.

Με αφορμή αφενός αυτές τις συζητήσεις και αφετέρου την επιθυμία των μαθητών να βρουν και να γράψουν «πράγματα για το τι πρέπει να τρώμε, όπως και πέρυσι », όπως χαρακτηριστικά είπαν, καταλήξαμε στην απόφαση να βρούμε και να γράψουμε για τη νηστεία στην χριστιανική ορθόδοξη πίστη και τις τροφές που καταναλώνονται κατ’ αυτήν.

Η απόφαση να αναλάβουν ενεργό ρόλο οι μαθητές κρίθηκε επιτυχής, δεδομένου ότι έχουμε καλύτερα αποτελέσματα όταν συμμετέχουμε στη διαδικασία της μάθησης, απ’ ότι όταν είμαστε απλοί ακροατές. Έτσι χωρίς να το καταλάβουμε, μαθητές και δάσκαλοι, δεν αργήσαμε να διαμορφώσουμε το θέμα του φετινού προγράμματος Αγωγής Υγείας:

« Η νηστεΙα στην χριστιανικΗ ορθΟδοξη πΙστη

και η διατροφικΗ της αξΙα»

Για την εφαρμογή αυτού του προγράμματος αποφασίστηκε να στηριχθούμε στη μέθοδο « PROJECT ». Για την εκπόνηση του προγράμματος ακολουθήσαμε τις εξής φάσεις:

Προγραμματισμός δραστηριοτήτων : Ομάδες εργασίας , σκοποί και στόχοι της εργασίας μας, ανάλυση θεματικών ενοτήτων και ανάληψη εργασιών.

Διεξαγωγή των δραστηριοτήτων : Συλλογή πληροφοριών μέσω επισκέψεων, ομιλιών, ερωτηματολογίων. Σύνθεση των επιμέρους πληροφοριών.

Αξιολόγηση : Αξιολόγηση από τους μαθητές και τους υπεύθυνους δασκάλους κατά την παρουσίαση και καθ΄ όλη τη διάρκεια του προγράμματος.



Παρουσίαση στο κοινό : Ομιλία κληρικού, διατροφολόγου, έκθεση του φωτογραφικού υλικού που συλλέχθηκε, παρουσίαση της εργασίας σε μαθητές και γονείς
ΠρογραμματισμΟς δραστηριοτΗτων

Μετά την επιλογή του θέματος, τα παιδιά των τάξεων Β1 και Δ1 ασχολήθηκαν με τη συγκρότηση ομάδων εργασίας.

ΣΚΟΠΟΙ:



· Να γνωρίσουν τα παιδιά το νόημα της νηστείας στην Χ. Ο. πίστη.

· Να αναγνωρίσουν τη διατροφική της αναγκαιότητα και

· Να διαπιστώσουν τις πολλαπλές ωφέλειές της.

ΣΤΟΧΟΙ:

· Να γνωρίσουν οι μαθητές τις περιόδους νηστείας κατά την χριστιανική ορθόδοξη πίστη.

· Να καταγράψουν τις διατροφικές συνήθειες κατά το διάστημα νηστείας.

· Να γνωρίσουν την διατροφική αξία των τροφών αυτών .

· Να γνωρίσουν την πνευματική αξία της νηστείας και

· Να αξιολογήσουν τις πληροφορίες .

Εισηγήσεις: πατέρας Μάξιμος

π. Αθανάσιος Τσικόπουλος

Παιδίατρος: Καραποστόλης

Επισκέψεις: Μοναστήρι Αγίου Διονυσίου
Μοναστήρι Οσίου Εφραίμ



Κατά την επίσκεψη στη Μονή του Αγίου Διονυσίου τα παιδιά υπέβαλαν ορισμένες ερωτήσεις στον πατέρα Μάξιμο, ηγούμενο του μοναστηριού.

Ερώτηση: Ποιες είναι οι νηστείες της εκκλησίας μας;

Απάντηση: Η νηστεία των Χριστουγέννων (40 ημέρες), η νηστεία του Πάσχα (50

ημέρες), των Αποστόλων , του Δεκαπενταύγουστου και κάποιες άλλες ημέρες.

Ερώτηση: Γιατί νηστεύουμε Τετάρτη και Παρασκευή;

Απάντηση: Νηστεύουμε Τετάρτη σε ανάμνηση της Τετάρτης που πάρθηκε η καταδικαστική απόφαση κατά του Κυρίου και Παρασκευή σε ανάμνηση της ημέρας του θανάτου Του. Εμείς οι μοναχοί νηστεύουμε και κάθε Δευτέρα σε ανάμνηση της γιορτής των Αγίων Αγγέλων.

Ερώτηση: Γιατί νηστεύουμε;

Απάντηση: Νηστεύουμε για να συνηθίσουμε στην εγκράτεια. Για να

εξασκήσουμε τον εαυτό μας να συγκρατείται και να μην παρασύρεται στην

αμαρτία, στις κακές πράξεις, στους πειρασμούς.

Αν δε νηστέψουμε δε μπορούμε να συγκρατηθούμε και στα άλλα πάθη( ψέματα,

κλεψιές, κακές κουβέντες).

Ερώτηση: Είναι η νηστεία απαραίτητη στον άνθρωπο; Γιατί;

Απάντηση: Ναι είναι απαραίτητη, γιατί συνηθίζει τον άνθρωπο να μην

ασχολείται μόνο με τα γήινα.

Ερώτηση: Εσείς εδώ στο μοναστήρι τι φαγητά τρώτε την περίοδο της νηστείας;

Απάντηση:Τρώμε λαδερό φαγητό μόνο Σάββατο και Κυριακή. Τις υπόλοιπες ημέρες τρώμε αλάδωτα και μία μόνο φορά την ημέρα.

Ερώτηση: Κάθε πότε τρώτε κρέας;

Απάντηση: Δεν τρώμε κρέας. Μόνο ψάρι.

Ερώτηση: Μπορούμε να τρώμε ψάρια την περίοδο της νηστείας; Γιατί;

Απάντηση: Μόνο στη νηστεία των Χριστουγέννων , γιατί έτσι το έχει ορίσει η

εκκλησία μας.

Ερώτηση: Με τη νηστεία αποτοξινώνεται το σώμα μας. Τι πρέπει να κάνουμε για

την ψυχή μας;

Απάντηση: Τα ψυχικά πάθη δημιουργούν άλλου είδους τοξίνες, τις «πονηρίες»

(θυμός, άσχημες σκέψεις, καταχρήσεις, άσχημα νοήματα…), όπως τις ονομάζουν οι Άγιοι. Για να αποτοξινωθεί ο άνθρωπος από αυτές τις τοξίνες οι Άγιοι διδάσκουν Προσευχή. Τις πονηρές σκέψεις θα τις φράζουμε με προσευχή, προσοχή ,εξομολόγηση και Θεία Κοινωνία.

Ερώτηση: Αν δε νηστεύουμε δε θεωρούμαστε καλοί χριστιανοί;

Απάντηση: Όποιος δε νηστεύει σημαίνει ότι δεν κάνει θυσίες στη ζωή, δεν αγαπά το Θεό. Αγαπά το στομάχι του. Η νηστεία γίνεται για το Θεό. Αν δε νηστέψουμε δε μπορούμε να αγαπήσουμε το Θεό. Η νηστεία είναι ένας τρόπος για να κοιτάμε στο Θεό.

Ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για τα «καινούρια» νηστίσιμα προϊόντα; ( γάλα, τυρί,

σοκολάτα…. )

Απάντηση: Αν τα ‘βγαζαν την εποχή που οι Άγιοι φτιάχναν τις νηστείες θα τα καταργούσαν. Μπορούμε να τα τρώμε με μέτρο, γιατί είναι μεταλλαγμένα προϊόντα και δε γνωρίζουμε τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν στην υγεία μας.

Ερώτηση: Από ποια ηλικία πρέπει να αρχίζουν νηστεία τα παιδιά; Πρέπει να

κρατούν όλη τη νηστεία;

Απάντηση: Η Παναγία άρχισε από 3 χρονών. Από τα 8-10 χρόνια μπορούμε να νηστεύουμε από όλα. Να τρώμε μόνο λάδι Τετάρτη και Παρασκευή. Σε μικρότερη ηλικία μπορούμε να πίνουμε γάλα, αλλά να μην τρώμε κρέας τις ημέρες αυτές. Για τις μεγάλες περιόδους νηστείας θα πρέπει να συμβουλευόμαστε τον πνευματικό.

Ερ Ερώτηση: Αν δε νηστεύουν οι γονείς μας , εμείς πώς θα νηστεύουμε;

Απάντηση: Θα πεις τη μητέρα σου ότι θέλεις να νηστεύεις . Κι αν σου πει

όχι, στην αρχή θα κάνεις πως τρως . Δηλαδή αν Τετάρτη και Παρασκευή

έχει κρέας με πατάτες, θα φας τις πατάτες και θα αφήσεις το κρέας.

Πάντως όταν οι γονείς βλέπουν τα παιδιά να νηστεύουν όσο σκληροί κι αν

είναι εντυπωσιάζονται και πολλές φορές παραδειγματίζονται .



Η νηστεια κατΑ την ορθΟδοξη πιστη μας

(Εισήγηση του π. Αθανασίου Τσικόπουλου)



Νηστεία είναι η αποχή από ορισμένα φαγητά για κάποιο χρονικό διάστημα. Η νηστεία είναι αρχαίος θεσμός της Εκκλησίας μας και όχι των ανθρώπων. Είναι η πρώτη εντολή του Θεού στους Πρωτόπλαστους μέσα στον Παράδεισο.

« Από όλα τα καλά του Παραδείσου θα τρώτε», τους είπε, « εκτός από τον καρπό αυτό ». Η παράβαση αυτής της εντολής έφερε τόσα κακά στην ανθρωπότητα και πρώτα απ’ όλα την εξορία από τον Παράδεισο και το θάνατο.

Ο ίδιος ο Κύριος νήστεψε 40 ημέρες, όταν μετά τη βάφτισή Του έμεινε στην έρημο. Το ίδιο κι ο Μωυσής πριν ανέβει στο όρος Σινά για να πάρει το νόμο. Το ίδιο κι ο προφήτης Ηλίας όταν απέκλεισε τον ουρανό τρία έτη και έξι μήνες, αλλά και όλοι οι άγιοι.

Η νηστεία μόνη της δεν είναι αρετή, αλλά είναι μέσον για την απόκτηση της αρετής.

Ο άνθρωπος που νηστεύει δυναμώνει τη θέλησή του, επιβάλλεται στον εαυτό του και υποτάσσει το σώμα του ατο πνεύμα. Δείχνει έμπρακτα την αγάπη του στο Χριστό και την υπακοή του σ ’όσα η Εκκλησία μας ορίζει. Έτσι ελκύει τη χάρη του Θεού.

Η έννοια της νηστείας, βέβαια, δεν περιορίζεται μόνο στην ποιότητα, αλλά και στην ποσότητα. Δεν είναι δηλαδή μόνο τι θα φάει κανείς, αλλά και πόσο θα φάει. Η λίγη και μετρημένη τροφή, είναι κι αυτό νηστεία Διαφορετικά, η λαιμαργία, απλούστατα αλλάζει υλικά για τον κορεσμό της.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι νηστεία δεν είναι μόνο το να απέχουμε από κάποιες τροφές, αλλά και να φυλαγόμαστε από παρεκτροπές. Γι’ αυτό και η Εκκλησία μας προτρέπει: « Νηστεύσωμεν, αδελφοί, σωματικώς, νηστεύσωμεν και πνευματικώς ». Αξία έχει όχι μόνο η νηστεία των τροφών, αλλά και των παθών.

Ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος λέει: « Δείξε μου την νμηστεία σου δια των έργων σου. Αν δεις πτωχό, ελέησέ τον. Αν δεις κάποιο εχθρό σου συμφιλιώσου. Αν δεις φίλο σου να προοδεύει, μην τον φθονήσεις. Διατήρησε τα χέρια σου, τα πόδια σου , τα μάτια σου, τα αυτιά σου καθαρά από αμαρτίες. Διότι ποιο το όφελος, όταν δεν τρώμε κρέας, όμως κατατρώμε τους αδελφούς μας; Εκείνος που κατηγορεί τον άλλο, είναι σαν να δάγκωσε τη σάρκα του “ πλησίον” …… Παρακαλώ, λοιπόν, όσοι μπορείτε να νηστεύετε, όσο είναι δυνατόν, και να αυξάνετε την καλή σας αυτή και αξιέπαινη προθυμία ».
Ερωτηματολογιο



Αγόρι Τάξη

Κορίτσι



1. Νηστεύεις κάποιες φορές ; ΝΑΙ ΟΧΙ

2. Πότε νηστεύεις; Κάθε Τετάρτη και Παρασκευή

Πριν τα Χριστούγεννα και το Πάσχα

Πότε άλλοτε ………………………………………………….

3. Γιατί νηστεύεις; Γιατί το λένε οι γονείς μου

Για να κοινωνήσω

Γιατί το λέει η πίστη μας

4.

Ποιες από τις παρακάτω τροφές τρώμε όταν νηστεύουμε;

Γαλακτοκομικά προϊόντα Κρέας Αβγά Όσπρια

Σοκολάτα Λαχανικά Φρούτα Ζυμαρικά

Κτηνοτροφικά προϊόντα Ψάρια

1. Πιστεύεις ότι η νηστεία είναι απαραίτητη στον άνθρωπο; ΝΑΙ ΟΧΙ Γιατί;

..................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................



Στο σχολείο μας ήρθε ο παιδίατρος κ. Καραποστόλης και μας ενημέρωσε σχετικά με την διατροφική αξία των νηστίσιμων τροφών, καθώς και την αναγκαιότητα της « νηστείας » από ιατρικής πλευράς.

Μαζέψαμε συνταγές από φαγητά και γλυκά νηστίσιμα και αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα γλυκό και να κεράσουμε τους συμμαθητές μας.

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

Συμπεράσματα



Όλοι μας γνωρίζαμε για τη νηστεία, αλλά τώρα που ασχοληθήκαμε με το πρόγραμμα αυτό διαπιστώσαμε ότι πολλά πράγματα δεν ξέραμε.

Η επεξεργασία των ερωτηματολογίων μας δημιούργησε απορίες και ερωτήματα που ούτε τα είχαμε σκεφθεί.

Οι επισκέψεις στις μονές και οι συζητήσεις με τον π. Μάξιμο και το δάσκαλό μας π. Αθανάσιο Τσικόπουλο έδωσαν εξηγήσεις στα ερωτήματα αυτά.

Η εισήγηση του παιδιάτρου κ. Καραποστόλη τεκμηρίωσε επιστημονικά, επιβεβαίωσε και ενίσχυσε όσα γνωρίζαμε για την διατροφική αξία των νηστίσιμων φαγητών.

Συζητώντας στην τάξη καταλήξαμε στα συμπεράσματα:

1. Η νηστεία, όπως η ορθόδοξη Εκκλησία μας την ορίζει, είναι απαραίτητη στον άνθρωπο.



2. Tα νηστίσιμα φαγητά όχι μόνο δεν υστερούν ως προς τη διατροφική τους αξία, αλλά πολλές φορές ωφελούν τον ανθρώπινο οργανισμό, αποτοξινώνοντάς τον.

3. Στην εποχή μας ιδιαίτερα, που η παχυσαρκία αποτελεί κύριο πρόβλημα των κοινωνιών, η νηστεία βοηθά τα μέγιστα στην καταπολέμησή της.

4. Η νηστεία ισχυροποιεί τη θέληση του ανθρώπου, τον χαλιναγωγεί, τον κάνει

δυνατό για να αντιμετωπίζει τις δυσκολίες της ζωής, γι’ αυτό είναι συμφέρον

του να νηστεύει, στο μέτρο των δυνατοτήτων του.



Αν κυριαρχούσε η νηστεία, η ζωή μας δε θα ήταν γεμάτη στεναγμούς, γιατί αυτή θα δίδασκε σε όλους όχι μόνο τον περιορισμό της σπάταλης ζωής , αλλά και την αποχή από πολλά κακά.

Μέγας Βασίλειος

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Και πραγματικά αυτό που κάνανε οι δάσκαλοι και οι μαθητές στο σχολείο ήταν αξιοσημείωτο. Στα περισσότερα από αυτά που γράφεις συμφωνώ, σε κάποια άλλα έχω άλλη αντίληψη, επειδή το έχω ψάξει, και τα βλέπω λιγάκι διαφορετικά τα πράγματα.
Η αναζήτηση όμως δεν σταμάτει στο να γίνει ο άνθρωπος καλύτερο όν.

http://myownkallisblog.blogspot.com

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Εμένα θα με συγχωρήσετε όλες αλλά θα διαφωνήσω πλήρως με τη mamaleyteraki. Γιατί θα μου πείτε;
Γιατί στα παραπάνω ποστ βλέπω ένα άτομο που φοράει παρωπίδες και φωνάζει (γράφοντας με κεφαλαία) ότι η μόνη σωστή οδός είναι η οδός της εκκλησίας. Δυστυχώς εγώ σε τέτοια θέματα έχω προσπαθήσει να συζητήσω και με άλλα άτομα της ίδιας ιδιοσυγκρασίας και επειδή καταλήξαμε να τσακωθούμε εγώ δεν θα συμμετέχω άλλο στο θέμα γιατί δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί της.
Σεβαστή η άποψη της, μπορεί ελεύθερα να τη γράφει, αλλά εγώ δεν θα τη συμμεριστώ.
Με συγχωρείτε για τη στάση μου αλλά οφείλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου!

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Ελιζα... οπως εγραψα και πιο πανω..πιστευω πως καθε αποψη ειναι σεβαστη και δεκτη. Ο καθενας απο μας, οφειλει να ακουει τον συνανθρωπο του σε οτι εχει να του πει, να φιλτραρει αυτα που ακουσε και να κανει αυτο που θεωρει αυτος σωστο. Γι αυτο ειπα και στην mamaleyteraki, καλα κανεις και τα λες, αλλα η ελευθερη βουληση ειναι αυτη που χαρακτηριζει την ανθρωπινη φυση. Συγκλινω περισσοτερο με τη δικη σου αποψη, οχι οτι δεν κατανοοω αυτα που λεει και η mamaleyteraki, αλλα θεωρω οτι τα δεδομενα με την παροδο του χρονου αλλαζουν και ευτυχως η δυστυχως (ο καθενας απο μας το βλεπει διαφορετικα) πρεπει να αλλαζουμε και εμεις. Δεχομαι την αποψη της mamaleyteraki αλλα δεν την ενστερνιζομαι πληρως.

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Κοίταξε να δεις Ευγενία. Ως προς το θέμα της νηστείας δεν είμαι αντίθετη όχι όμως από τη θρησκευτική της πλευρά. Δηλαδή νηστεύουμε για να εξομολογηθούμε και κατόπιν να κοινωνήσουμε. Τα οφέλη της νηστείας στον οργανισμό μας, όπως αναφέρεται και παραπάνω, είναι ανεκτίμητα. Έχουν υπάρξει εβδομάδες στο σπίτι μας που νηστεύουμε, από κρέας κυρίως. Κάποιες φορές χωρίς να το έχουμε προγραμματίσει κιόλας.

Είμαι αντίθετη όμως στο παραπάνω σκεπτικό του πνευματικού, της εξομολόγησης και της κοινωνίας και ότι επειδή δεν τα ακολουθώ θα κριθώ στο τέλος. Ναι μεν πιστεύω αλλά ερευνώ κιόλας.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

eugenia

eugenia
Star Members
Star Members

Ελιζακι... καθε μερα κρινομαστε για τα λογια μας και τα εργα μας. Δεν υπαρχει λογος να τα κανουμε ολα αυτα για το τελος. Σημασια εχει να ειμαστε καλοι ανθρωποι, να τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας και να προσφερουμε καλο εργο στο κοινωνικο συνολο, οσο καιρο ειμαστε ζωντανοι και παταμε πανω σ αυτη τη γη. Οσον αφορα το ..μετα.. δεν εχω να πω κατι παραπανω.

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

Mamma El έγραψε:Εμένα θα με συγχωρήσετε όλες αλλά θα διαφωνήσω πλήρως με τη mamaleyteraki. Γιατί θα μου πείτε;
Γιατί στα παραπάνω ποστ βλέπω ένα άτομο που φοράει παρωπίδες και φωνάζει (γράφοντας με κεφαλαία) ότι η μόνη σωστή οδός είναι η οδός της εκκλησίας. Δυστυχώς εγώ σε τέτοια θέματα έχω προσπαθήσει να συζητήσω και με άλλα άτομα της ίδιας ιδιοσυγκρασίας και επειδή καταλήξαμε να τσακωθούμε εγώ δεν θα συμμετέχω άλλο στο θέμα γιατί δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί της.
Σεβαστή η άποψη της, μπορεί ελεύθερα να τη γράφει, αλλά εγώ δεν θα τη συμμεριστώ.
Με συγχωρείτε για τη στάση μου αλλά οφείλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου!


ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ


ΕΙΠΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ …………………..


Δεν θέλω να μαλώσω με κανέναν….

δεν είπα ότι η μόνη σωστή οδός είναι η οδός της εκκλησίας υπάρχουν και άλλες χιλιάδες θρησκείες
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ …………..

ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ
ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΖΩ



Η ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΛΕΓΕΣΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
Η ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΓΕΣΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

mamaleyteraki έγραψε:


ΕΙΠΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ …………………..



Δηλαδή με λίγα λόγια θέλεις να πεις ότι για να νοείται κάποιος "χριστιανός" (και το θέτω με άλλη έννοια εδώ εξ ου και τα εισαγωγικά) πρέπει να κάνει ότι προστάζει η εκκλησία! Σε αυτό αντιτίθεμαι και λέω ότι φοράς παρωπίδες!
Αυτό το κάτι άλλο δεν το προσδιορίζεις όμως.

Και όταν λες ότι πρέπει να κάνουμε ότι προστάζει η εκκλησία αυτό εννοείς. Να ακολουθόυμε την οδό της εκκλησίας! Το ίδιο είναι. Δεν αλλάζει κάτι! Μόνο οι λέξεις.

Για εμένα "χριστιανός", πέρα από τη θρησκευτική του έννοια, είναι ένας άνθρωπος καλός, ευγενικός, ενάρετος, οικογενειάρχης, σεβάσμιος, που ενδιαφέρεται για το πλησίον του και το δείχνει ακόμα και με το να προσφέρει μόνο τη σκέψη του!

Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που απείχε από την εκκλησία για τους δικούς της προσωπικούς λόγους. Μεγαλώνοντας κατάλαβα γιατί. Το ότι είμαι μακριά από την εκκλησία και τους ιεράρχες της δεν σημαίνει ότι δεν είμαι "χριστιανή" και δεν πιστεύω.

Και όταν λεώ ότι πιστεύω με τον δικό μου τρόπο εννοώ ότι πχ αν θέλω να προσευχηθώ δεν πρέπει απαραίτητα να είμαι μέσα σε κάποιον ναό ή να πάρω άφεση αμαρτιών από κάποιον ιερέα! Για εμένα ο Θεός βρίσκεται παντού και ξέρω ότι αν νιώσω την ανάγκη να τον επικαλεστώ θα με ακούσει.

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Το ότι μπορεί αυτά που λέει η Εκκλησία να μην είναι ακριβώς έτσι, το έχεις σκεφτεί; το έχεις ψάξει; Γιατί ψάχνοντας έχω βρει διάφορα... Και αυτά που λέει η Εκκλησία είναι ελειπής προς τους Χριστιανούς Ορθόδοξους Πιστούς, επείτηδες κυρίως.
Ένα απλό παράδειγμα , υπάρχει η φράση "πίστευε και μη ερεύνα". Αυτή η φράση έχει ένα κόμμα, οι Παππάδες το κόμμα το βάζουν "πίστευε, και μη ερεύνα". Ενώ το σωστό είναι "πίστευε και μη, ερεύνα".
Υπάρχουν δηλαδή πολλές παραπληροφορίσεις και κρυμμένα πράγματα, χωρίς να ξέρω τον λόγο, μόνο υποθέσεις κάνω. Κάποιος εάν ψάξει όμως, και ξέρει βέβαια πού, βρήσκει πάρα πολλά στοιχεία, τα οποία όσο γίνεται σου δείχνουν μία πιό ολοκληρωμένη εικόνα.
Το βασικό όλων είναι ότι όλοι έχουν μία κοινή βάση, την Αγάπη. Προς τους άλλους και προς τα εσένα. Εάν κατανοήσουμε λοιπόν αυτό, και μόνο αυτό, και το εφαρμόσουμε, όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Όταν κατανοήσεις το όλο σύστημα, τότε οι κανόνες δεν θα υπάρχουν, θα γίνοναι όλα από μόνα τους.

http://myownkallisblog.blogspot.com

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Kalli έγραψε: "πίστευε και μη, ερεύνα".

Και ουσιαστικά αυτή η φράση σημαίνει: "Είτε πιστεύεις είτε όχι, να ερευνάς"

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Kalli

Kalli
Admin
Admin

Mamma El έγραψε:
Kalli έγραψε: "πίστευε και μη, ερεύνα".

Και ουσιαστικά αυτή η φράση σημαίνει: "Είτε πιστεύεις είτε όχι, να ερευνάς"


α γειά σου Νυστεία και Κοινωνία των παιδιών! 314842

http://myownkallisblog.blogspot.com

mamaleyteraki


Star Members
Star Members

εγώ το καθήκον μου το έκανα είπα αυτά που έπρεπε να πω
δεν μπορώ να μπω σε αντιπαράθεση
θα γεμίσουμε άπειρες σελίδες
ξεφεύγοντας τελείως από το πρωταρχικό μας θέμα

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Λοιπον, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου κι ελπίζω να μη σας φουντώσω κι άλλο Νυστεία και Κοινωνία των παιδιών! 826700
Εμένα προσωπικά αυτά τα "πρέπει" καθόλου δε μου αρέσουν, και ειδικά αυτά τα έτσι πρέπει, γιατί αλλιώς...
Οπότε ας αρχίσω απο αυτό, είμαστε Χριστιανοι; Ναι.
Πρέπει να κοινωνούμε; Ναι.
Πρεπει να εξομολογούμαστε; Ναι.
Οπότε πρεπει να είμαστε καλοί Χριστιανοί και να ακολουθούμε τις γραφές. Σωστά;
Οπότε σήμερα το πρωί ξυπναμε, η Αφροξυλάνθη ας πούμε είναι καλή Χριστιανή, Μεγάλη εβδομαδα, νηστεύει, εξομολογήθηκε, θα κοινωνήσει και επίσης δε νηστεύει μόνο απο κρέας αλλά και ως προς την ηθική πλευρά. Είναι ένας καλός άνθρωπος αλλά... εκτός απο το σπιτάκι της στο κέντρο έχει κι ένα εξοχικούλι, όπα αμαρτία, ο Χριστός είπε ο έχων δύο χιτώνες, να δίνει τον έναν, οπότε ας πάει σε καποιον φτωχούλι που δεν έχει στέγη και δεν έχει να πληρώσει νοίκι και να του το χαρισει. Σας φαίνεται υπερβολικό; Το λένε οι γραφές. Βγαίνει που λέτε για ψώνια και δεν ξέρει ποια παπούτσια και ποιο μπουφάν να βάλει... γιατί; Έχει πολλά, αμαρτία, να τα δώσει στους φτωχούς. Πάει λοιπόν στον κρεοπωληκαι παίρνει ένα κοτόπουλο και ένα κιλό κιμά, πλεονεξία... εδλω λαλλοι δεν εχουν να φανε και δεν σας πάω ως την Αϊτή και τη Σομαλία. Και μπορώ να πω πολλά ακόμη παραδείγματα... ας πούμε λοιπόν ότι έρχεται η ώρα να πάει να εξομολογηθεί, τι να εξομολογηθεί; Όλες τις προγαμιαίες σχέσεις της γιατί είναι αμαρτία, και μετά όλες τις επαφές μες στο γάμο της που δεν είχαν σκοπό την αποκτηση παιδιών, γιατί αλλιώς θα είχε καμία δεκαριά, εικοσαριά κουτσούβελα. Και για πείτε μου τώρα, αυτή την τελευταία αμαρτία πόσες φορές θα την ξανακάνει; Άρα γιατί να την εξομολογηθεί αφού είναι κάτι που δεν μετάνοιωσε και είναι ανέφικτο να μην το ξανακάνει... εγώ αυτά δε γουστάρω, καταλάβατε. Εϊναι εύκολη η θεωρία και τα λόγια, πρέπει να νηστεύουμε, να εξομολογούμαστε, να είμαστε καλοί με τον πλησιόν, δηλαδή να μην το σιχτιρίζουμε και στο τέλος είμαστε καλοί Χριστιανοί και κοινωνούμε... γιατί; Γιατί όλα αυτά μας είναι εύκολα; Είναι εύκολο να μη βρίσουμε το γείτονα και είμαστε καλοί; Εκει τελειώνει η καλοσύνη μας; Γιατί δεν είναι εύκολο να βάλουμε το χέρι στην τσέπη και στον τραπεζικό λογαριασμό, άκους εκεί να τα μαζεύεις ενώ άλλοι τα έχουν ανάγκη, και να τον βοηθήσουμε ή να του δώσουμε το δεύτερο σπίτι μας, γιατί να νοικιάζει και να μη μπορεί να πάρει στα παιδάκια του ότι κι εμείς στα δικά μας , και να αμαρτάνουν και να ζηλεύουν απο τόσο μικρά; Μετά να τα πάμε για εξομολόγηση γιατί ο κόσμος είναι άδικος και το παιδάκι του γείτονα έχει πιο ωραίο ποδήλατο και τρέχει και το δικό μας παθαίνει κάθε μέρα φούιτ; Κι αυτές είναι σύμφωνα με το Χριστό οι αρχές της Χριστιανοσύνης, οποτε όλοι όσοι νηστεύουν, εξομολογούνται και κοινωνούν, εμένα προσωπικά δε μου φαίνονται και πολύ Χριστιανοί μιας και κάνουν πολλές αμαρτίες και άλλα πολλά και ακολουθούν ότι τους συμφέρει οπότε τι να λέμε τώρα, εμένα όλοι οι Χριστιανοί μου φαίνονται όλοι αλλιώς... και κανένας ουσιαστικά Χριστιανός, απλώς άλλοι περισσότεροι και άλλοι λιγότερο αμαρτωλοί. Και ενώ δε με νοιάζουν αυτά που λέγονται για τους παπάδες και τα λοιπά και μαύρα προβατα υπάρχουν παντού και δεν κρύβομαι πίσω απο τέτοιες δικαιολογίες. Δε μπορω να καταλάβω τις δικαιολογίες της εκκλησίας για να μπορεί να κάνει συστάσεις σε θέματα διατροφής - νηστείας, σε θέματα σεξουαλικής ζωής και προτιμήσεων, σε θέματα κλοπης και ψευτιάς και πείτε μου έναν παπά που να τολμλήσει να πει, έχεις δεύτερο σπιτάκι, δεύτερο αυτοκινητάκι, δεύτερα ρούχα, τρως πολλά χρήματα σε εστιατόρια... δώσε τα μισά απο αυτά σε όποιον φτωχλό θέλει και μείνει με τα απαραίτητα, είσαι διευθυνταράς και παίρνεις 3.000 ευρώ το μήνα και βάλε, δώσε στον απενταντι τα 1.000 γιατι αυτός παίρνει μόνο 700 και έχει και δύο παιδιά και δεν τα βγάζει πέρα, πιστέυετε θα ξαναπατήσει στην εκκλησία. Θα πει πάει το χασε ο πάτερ... γιατί; Γιατί οι εποχές μας δεν ακολουθούν τις γραφές και το έχουμε ρίξει στη θεωρία που δεν ποναει και δεν στοιχίζει... να έχεις λοιπον μια πολυκατοικία και αν δε σου δίνει κάποιος νοικάρης το νοίκι να τον πετάς στο δρομο με ευκολία, απολύτως λογικό. Αλλά νήστεψε όταν το λεέι η θρησκεία και μη βρίζεις, μη λες ψέματα, και αν κάνεις και κάτι εξομολογήσου το, κοινώνησε και τοτε είσαι καλος Χριστιανός και θα ακολουθήσεις το θελο στη Βασιλεία του στον ουρανό, στον Παράδεισο... κι εδώ λέω εγώ, πλάκα με κάνεις ρε φιλαράκι; Όπως λέμε και στη Θεσσαλονίκη, πώς θα περάσεις την πύλη, χωράει κοτζαμάν πλυκατοικία;
Σε όσους δεν άρεσε το χιούμορ μου, ειλικρινά λυπάμαι. Γιατί κάποιοι πιστεύουν ότι τα σοβαρά θέματα δεν τα προσεγγίζουμε με χιούμορ αλλά εγω ετσι πιστεύω ότι είπα πολύ σοβαρά πράγματα αλλά ήθελα να το ελαφρύνω και λίγο γιατί στο κάτω κάτω της γραφής μόνο εγώ κι ο θεός ξέρω αν είμαι Χριστιανή ή κάτι άλλο... και το καθήκον μου δεν είναι να πω σε κανέναν αν είναι Χριστιανός ή όχι.
Σέβομαι τις απόψεις ολονων και συμφωνώ και διαφωνώ με όλους, αλλά αυτές είναι οι δικές μου αποψεις, ούτε του πνευματικού μου, ούτε της ενορίας μου αλλά ούτε και της μαμάς μου, της φίλης μου, του σχολείου μου...
Όσους στενοχώρησα και βρίσκω αντιθετους, ειλικρινά λυπάμαι αλλά... αυτά πιστεύω, αυτή τη στιγμή πάντα.

https://asterakia.forumotion.net

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης