Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Asterakia
Για να μπορέσετε να διαβάσετε και να απαντήσετε στα θέματα του forum Αστεράκια θα πρέπει να συνδεθείτε.

Αν δεν διαθέτετε λογαριασμό σας παρακαλώ να πατήσετε στο κουμπί της εγγραφής.

Η εγγραφή είναι δωρεάν και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θα είστε μέλος στην πιο τρελή παρέα μαμάδων.

Σας περιμένουμε!
Asterakia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Για τους γονείς και τα Αστεράκια τους


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μητέρα με αλλεργία στο ίδιο της το βρέφος

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

tinkerbell

tinkerbell
Admin
Admin

Μητέρα με αλλεργία στο ίδιο της το βρέφος

Μητέρα με αλλεργία στο ίδιο της το βρέφος Mother-in-madness

Μια μητέρα, η Joanne Mackie, η οποία ανέπτυξε φλύκταινες και εξανθήματα μετά τον τοκετό, ανακάλυψε ότι ήταν αλλεργική στο ίδιο της το βρέφος.

Η κ. Mackie, 28 ετών, δεν μπορούσε να αγκαλιάσει τον νεογέννητο γιο της ή να τον σηκώσει όταν έκλαιγε, διότι αυτό της προκαλούσε αφόρητους πόνους. Για να πλησιάσει έστω τον γιο της, έπρεπε να είναι ντυμένη σαν καλόγρια.

Μετά από βιοψία δέρματος, της έγινε διάγνωση Πεμφιγοειδούς κατά την Εγκυμοσύνη (Pemphigoid Gestationis), μιας σπάνιας δερματικής πάθησης που προκαλείται από αλλεργική αντίδραση της μητέρας στο βρέφος, η οποία αναπτύχθηκε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Η κ. Mackie τέθηκε υπό αγωγή με ισχυρά στεροειδή και μετά από ένα μήνα οι φλύκταινες άρχισαν να υποχωρούν, επιτρέποντάς της να πάρει για πρώτη φορά στην αγκαλιά της το βρέφος της χωρίς να πονάει.

«Όταν μου είπαν για πρώτη φορά ότι ήμουν αλλεργική στο ίδιο μου το μωρό, νόμιζα ότι μου έκαναν πλάκα» λέει σήμερα η κ. Mackie.

«Στη συνέχεια όμως καταβαραθρώθηκα. Ο κόσμος μου κατέρρεε. Έπρεπε να κάθομαι να κοιτάω, καθώς ο σύζυγός μου έκανε στον γιο μας το πρώτο του μπάνιο.»

Τα προβλήματα ξεκίνησαν το πρωί μετά τον τοκετό, όταν η κ. Machie ξεκίνησε τον θηλασμό. Άρχισε να νιώθει φαγούρα στις παλάμες των χεριών της και την επόμενη ημέρα η φαγούρα μετατράπηκε σε κόκκινα εξανθήματα τα οποία απλώθηκαν σε ολόκληρο το σώμα της.

«Επί εβδομάδες έπρεπε να καλύπτομαι με υγρές πετσέτες για να ταΐσω το μωρό με μπιμπερό. Ωστόσο, ακόμη κι έτσι, τα εξανθήματα χειροτέρευαν. Τώρα που μπορώ να πάρω το μωρό μου στην αγκαλιά μου είναι σαν να είμαι στον παράδεισο» δηλώνει η κ. Mackie.

Πηγή:
Telegraph



Έχει επεξεργασθεί από τον/την tinkerbell στις Τετ Ιουν 02, 2010 4:54 am, 1 φορά

https://asterakia.forumotion.net

Mamma El

Mamma El
Admin
Admin

Αν είναι δυνατόν!!! Θα είχα πέσει πολύ ψυχολογικά αν δεν μπορούσα να αγκαλιάσω και να φιλήσω τα ίδια μου τα παιδιά.
Χάρηκα που στο τέλος διάβασα ότι βρήκε λύση!! trilly

https://www.facebook.com/group.php?gid=56916183326&ref=mf

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης